87 de bewegelijkheid der artillerie op te offeren, maar ik ben over tuigd, dat zulks niet dikwijls geëischt zal worden.' Nog rest ons een ander punt van artillerietactiek te bespreken, dat ongetwijfeld het moderne gevecht zal kenmerken en van welke uitvoerbaarheid de Zuid-Afrikaansche oorlog ons overtuigde. Ik heb hier het oog op het vuren van achter dekkingen zoo danig, dat een doel onder vuur genomen kan worden, zonder dat de mogelijkheid bestaat, dat men zelf van daaruit wordt waarge nomen. Persoonlijke ondervinding stelt mij in staat mede te deelen, hoe onze vuurmonden op een afstand van 4000 M. een even groot aantal der Boeren tot zwijgen brachten, zonder dat we een gewonde kregen, daar onze tegenstanders niet konden ont dekken, waar we waren opgesteld. Het is waar, dat aan deze wijze van optreden vele bezwaren verbonden zijnhet waarnemen van het doel is niet gemakkelijk, van doel veranderen zeer moeilijk, en het vuren op bewegende doelen bijna onmogelijk. Bovendien heeft het gevoel van onze kerheid, ontstaan doordat men noch den vijand, noch de onmid dellijke omgeving kan waarnemen, een ontzenuwende uitwerking- op de bediening. Ook is het moeilijker zich in te schieten en wordt samenwerking met de andere wapens beperkt. Tegenover deze nadeelen staan echter groote voordeelen. De bediening, die zelf niet beschoten wordt, kan met grooter kalmte laden en richten, en het vuur van een niet waar te nemen vijand heeft een zeer nadeeligen moreelen invloed. Meerdere voordeelen zouden nog genoemd kunnen worden, zoo dat in het moderne gevecht de artillerie deze methode waarschijn lijk dikwijls zal toepassen, doch daarmede worden de moeilijk heden, die zij te overwinnen heeft, aanmerkelijk verhoogd. Men meent, dat waarneming van uit luchtballons mogelijk zal zijn, maar wat ik èn in Zuid-Afrika èn bij onze manoeuvres waar nam, doet me het practisch nut hiervan betwijfelen. Observatie posten op eenigen afstand van de batterij bieden meer kans Op goe den uitslag, en ik geloof, dat we hierop zullen zijn aangewezen. In de toekomst zullen de officieren-vuurleiders een of meer waarnemers naast zich moeten hebben, om hen te helpen bij het opsporen van het doel. De groote moeilijkheid, om bij het ge-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 107