88 bruik van rookzwak kruit de plaats der vuurmonden te bepalen- brengt met zich de noodzakelijkheid menschen met een bijzon, der goed gezichtsvermogen voor deze taak op te leiden. Bij onze zeelieden o. a. zien we wat oefening in deze richting doet bereiken. Is eenmaal een doel aangewezen, dan valt hetwaarne- men ook aan minder geoefenden gemakkelijk meent de schrij ver. Veel verwacht hij van deze speciaal geoefende man schappen; tijdens den marsch zouden ze als verkenners dienst kunnen doen. De toevoeging van vier bereden verkenners per batterij, acht de schrijver zeer wenschelijk; evenzeer, dat de artillerie in haar eigen veiligheid moet kunnen voorzien, door alle manschappen met de karabijn te leeren omgaan en daarvan een voldoend aan tal per batterij beschikbaar te stellen. Nog pasten de Boeren bij hun artillerie een handelwijze toe, die wij in dezen oorlog met succes in practijk leerden brengen, hoewel zij bij vredesoefening zelden beoefend was n. 1. het tijdelijk onttrekken der bediening aan het vuur, als dit te overmachtig werd. Te verwachten is het, dat de uitwerking van het artillerie vuur op het materieel zeer gering zal zijn, en dat het best ge richte vuur geen succes zal hebben, tenzij het de bediening buiten gevecht stelt. Door nu, wanneer de batterij het niet kan volhouden tegen de vijandelijke, de bediening tijdelijk terug te trekken en slechts nu en dan een stuk af te vuren om den tegenstander bezig te houden, misleidt men hem geheel omtrent de uitwerking- van zijn vuur. Een andere gewichtige les van den oorlog is nog, dat we vooral niet beperkt moeten zijn in de keuze van onze vuur monden. We dienen te kunnen beschikken over een voldoend aantal 'soorten om elk tactisch vraagstuk snel tot oplossing te kunnen brengen. Deze oorlog heeft bewezen, dat de munitieaanvulling geen schrikbeeld behoeft te zijn; er moest toch in minstens vijftien soorten voorzien worden en ik heb nooit gehoord, dat de aan voer zich liet wachten.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 108