- 89 Aan meer dan vijf soorten artillerie zullen we echter geen be hoefte hebben, n. 1. rijdende artillerie, veldgeschut, houwitsers, pompoms en zwaar geschut. Waren houwitsers niets nieuws voor ons, de Vickers-Maxim, in de wandeling „pompom" genoemd, was ons als 't ware een openbaring. Vóór den oorlog verwachtten we niet veel van deze vuurmonden, en met het oog op het aantal dooden en gewonden, dat ze ons bezorgden, zouden we deze opvatting kunnen hand haven de moreele uitwerking, die belangrijke factor in de tac tiek, was echter zeer groot. Belangrijke verbeteringen moeten er echter nog aan worden aangebracht, doch dan zal in den toekomstigen oorlog de waarde van dit wapen blijken. Het verdient geen aanbeveling ze bat- terijsgewijze te gebruiken, maar wel sectiesgewijze." Uit het laatste hoofdstuk „The training of our army generally" zij nog het volgende medegedeeld: Erkennende, dat uitstekende troepen ter hunner beschikking stonden, vraagt de schrijver: Waarom werden onze eerste pogingen niet met beteren uitslag bekroond? Hij meent, dat een der oorzaken hiervan was, dat nooit over een voldoend aantal manschappen in de gevechtslinie beschikt kon worden, omdat de lange communicatielijn, en een terrein, dat alle voordeelen biedt voor verrassende aanvallen op de flank en in den rug, een zeer groot aantal troepen eischt. Het terrein van den oorlog in Zuid-Afrika besloeg een eindelooze uitgestrektheid, de bereden Boeren konden zich overal bewegen en wij konden bruggen, noch wegen, noch défilés versperren, zooals in Europa; de vijand bewoog zich in alle richtingen en kon een flankaanval snel in een frontaanval doen overgaan. Bijna iedere Boerenplaats was een depot voor levensmiddelen en paarden, elk rotsachtig kopje een steunpunt, en zelfs wanneer men in dergelijke omstandigheden met een numerieke meerderheid optreedt is het niet gemakkelijk in het voordeel te blijven, want de beweeglijkheid van den vijand maakte het hem mogelijk zich zeer snel te verplaatsen. Bovendien waren de Boeren door spion nen en partijgangers steeds op de hoogte van onze plannen, zoo- <dat ook van verrassing geen sprake kon zijn.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 109