93 Voorloopig Voorschrift op den Velddienst N. I. 3. Is de redactie van dit artikel wel gelukkig gekozen Volgens dit artikel nu is de officier, die de opdracht ontving, steeds meerdere d.i. hij kan aanwijzingen geven, die steeds moeten worden opgevolgd. Het geval kan zich voordoen, dat juist die aanwijzingen oorzaak zijn, dat de opdracht niet vervuld is kunnen worden. Wie is dan aansprakelijk De bedoeling zal, dunkt mij, wel wezen, dat achter het woord „aanwij zingen" tusschen haakjes moet worden gelezen „welke zuiver een gevolg zijn van de opdracht". Het kan immers niet de bedoeling zijn, dat bijv. een genie-officier, last krijgende om eene brug te herstellen, zich zal bemoeien met de veiligheids maatregelen of marschvorm van de dekking gedurende den marsch naar de brug, dan wel met de opstelling der dekkingstroepen gedurende de werkzaamheden 11. Zou het niet aan de duidelijkheid der veldwachtrapporten schaden, indien de thans gebruikelijke teekens moeten worden gebezigd in plaats van zooals vroeger, de hoedanigheid van het terrein met een enkel woord te vermelden. Die teekens bestonden immers vroeger ook al, doch niet voor veldwachtrapporten. Door het gebruik maken van de teekens zal het indienen van het veldwachtrapport belangrijk worden vertraagd. Het is werkelijk te betreuren, dat fig 3 van het vroegere voorschrift op den velddienst is vervallen. Met welk soort potlood moeten de teekens voor schetsen (bijl. VII) wor den gemaakt? 20. alinea 3. Zou het in verband met de uitdrukking „deze infanterie moet daarvoor opgeleid zijn" enz in de bedoeling liggen, dat het oprichten van eene afdee- ling „verkenners" of „patrouille-commando's" per bataljon in uitzicht is? 22. Het orienteeren middels Venus (Avondster, Morgenster) is dunkt mij veel eenvoudiger dan middels Orion. Bovendien kan elk inlandsch fuselier de „bintang timor" of „lintang rinil" aanwijzen. 23. Waarom is het teeken „hulp" vervallen? Het kan toch noodig zijn, dat dit teeken gegeven moet worden (vooral tegen den inl. vijand), terwijl het vragen van hulp middels patrouille of bericht dikwijls niet doenlijk zal zijn. Bovendien zou de gevraagde hulp dan wel eens te laat kunnen komen. B. Een gevaarlijke theorie. „Is men door het gebruik van alcohol beneveld, zonder nog bepaald „dronken te zijn, dan weet men niet geheel wat men doet." (Hygiënische wenken voor den soldaat hlz. 12.) X.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 113