96 Chevron. Cordon (aan 't geweer). Cordon (van schildwachten). Courtine. Defileeren. Deserteur. Discipline. Dragon. Dragonder. Escouade. Exercitie. Fanjon. Flank. v in de- uit de- Fort. Forteres. Fouragères. Fourier. Galon. Garde. en-! Genie. Glacis. Guide-rechts (links). Haie, en. Infanterie. Huzaar. Jaillonneur. Kanon. Kapitein. Kapotjas. Kavallerie. Kazerne. Kolonel. Kompagnie. Korporaal. Korporaal-planton Kuras. Kwartier. Marseh. Marsch keper, riem. reeks, keten. gordiin. optrekken. weglooper. tucht. kwast. zware ruiter. deel, vleugel, helft (3) oefening. vlagje. zijde. j zij-waarts. burcht, blokhuis. vangsnoeren. (4) drost. boord. lijfwacht. gevechts-stand! (5) bouwers. glooiing. ziet-rechts (links) weêrszijds. voetvolk. lichte ruiter. vleugelman vuurmond. (8) homan. (7) schanslooper. paardenvolk, ruiterij. huis overste. bende. wijfel. (9) keukenmeester. pantser. verblijf. tocht. gaat! (3) Zij wordt ook halve sectie genoemd; wordt sectie vervangen door kluft, dan zou men dus ook nog halve kluft kunnen zeggen. (4) Dit is reeds naast fouragères in gebruik. (5) Reeds gebruikelijk bij 't schermen. (6) Oorspr. hij die voor de spijzen zorgt; d.i. wat thans de fourier doet. (7) Dit is het Ned. woord; hopman is ontstaan uit het hauptmann der Duiteche lands knechten in de 16e eeuw. Men kan eohter ook met den Staten-bijbel zeggenhoofdman. (8) Reeds gedeeltelijk in gebruik. (9) In de 16e eeuw een onderofficier, die het werk deed, dat nu de k. doet. Bij de bereden wapens heet nu de k. brigadierdit zou dus ook wij fel moeten worden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 116