- 108 den in de Gajoelanden rechtvaardigen, werden door den vorigen Minis ter van Koloniën uitvoerige inlichtingen verstrekt in de Memorie van Antwoord op het Yoorloopig Verslag van de Eerste Kamer over de be grooting van het loopende jaar, waarnaar het vergund zij te verwijzen. Indien het lid, dat meende te weten, dat de van Regeeririgswege geda ne opgaven omtrent onze verliezen in Atjeh, bepaaldelijk voor zoovee betreft de verliezen aan wapenen, niet altijd juist zijn, de gronden zou willen mededeelen, waarop zijne meen ing berust, zal de ondergeteekende overwegen of voor een onderzoek termen bestaan. Aan de laatste rapporten van den resident van Palembang wordt om. trent den staat van zaken in Djambi het volgende ontleend. In de benedenlanden van Djambi doen zich geen bijzondere moeilijk heden voor; zij geven, wat de handhaving van rust en orde alsmede de vestiging van bestuursinvloed betreft, alle reden tot tevredenheid. In het stroomgebied van de Tambesi-rivier werd de rust niet verstoord en liet, in de aan ons gezag onderworpen streken, de veiligheid van personen en goederen weinig te wenschen over. Zonder eenige zweem van geneigd heid tot verder verzet volgen hoofden en bevolking de hun van bestuurs- wege gegeven bevelen op en blijkbaar beginnen zij zich meer en meer in den veanderden toestand te schikken. Voor zoover dit met beperkte bestuursmiddelen mogelijk was, werden verschillende aangelegenheden aan bestuurstoezicht onderworpen en het inlandsch bestuur, zoomede de recht spraak, overeenkomstig de bestaande landsinstellingen geregeld. Aan het beleid der besturende ambtenaren in de Beneden- en Boven-Tambesi, die zich in die streken reeds meermalen zonder militair geleide hebben kun nen bewegen, zal het nu verder moeten worden overgelaten m et inacht neming van de begiuselen, die overal aan een rechtvaardig en krachtig bestuur ten grondslag liggen, de verkregen resultaten niet alleen te be houden, maar ook door uitbreiding van bestuursinvloed op verbeteringen in de sociale en economische toestanden van land en volk te werken, al zal bij onze pogingen om in die richting werkzaam te zijn nog wel eens in botsing worden gekomen met de grooten eels op eigenbelang steunende begrippen, die Djambische hoofden omtrent hunne verhouding ten opzichte van de aan hunne hoede toevertrouwde bevolking koesteren begrippen die over het algemeen lijnrecht in strijd zijn met de beginse len, welke te dien aanzien door een verlicht bestuur worden gehuldigd. In dit opzicht verkeeren wij in de Boven-Tambesi zonder twijfel in gun stiger conditie dan in de Beneden-Tambesi en in het algemeen in die streken, waar leden der sultansfamilie als apanagehouders het feitelijk gezag uitoefenen, aangezien het bestuur in eerstbedoeld gebied uitslui tend en direct met de volkshoofden en de bevolking heeft te maken, terwijl elders de tusschenkomst dier apanagehouders, althans gedurende

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 128