Ill Wat betreft de Beneden Tabir, waar door den civielen gezaghebber, kapitein van Rietschoten, het terrein tot Bangko werd verkend, is het wel opmerkelijk dat in deze streek, die als de verblijfplaats van vele voor name vorstentelgen „kampong radja" wordt genoemd, hoegenaamd geen verzet werd ondervonden, noch van de zijde der aan die grooten onder- hoorige bevolking noch van strijdlustigen, die opzettelijk daartoe toch gemakkelijk en in voldoenden getale door bedoelde machthebbers hadden kunnen worden bijeengebracht. Zelfs stelle Raden Saleh, zoon van Sultan Taha, in Pematang eene woning beschikbaar voor het opbergen van de vivres, toen half Juni de eerste verkenning derwaarts van uit de Batang Hari zou worden gemaakt. De mogelijkheid is geenszins buiten gesloten, dat in de beneden Tabir geen vijandelijkheden plaats vonden, wijl de Pangeran Ratoe, overeenkomstig zijne belofte aan den assistent-resident dit had verboden, doch eerder is aan te nemen, dat zulk een verbod door de daar gevestigde vorstentelgen uit vrees voor hunne eigendommen werd uitgevaardigd. Ten opzichte van de Boven Tabir behoefde die vrees niet te bestaan en naar luid der ingekomen berichten kan het als eene uitgemaakte zaak worden beschouwd, dat zoowel Pangeran Adi, de zoon van Sultan Taha en apanagehouder van de Batin V (Boven Tabir) als de beruchte Pangeran Soeto Djajo alias Raden Auom, op instigatie van hun schoonvader, Pan geran Dipo Negaro, de hoofden en de bevolking dier streek tot tegenweer hebben genoodzaakt. Onder aanvoering van den Rio Depati van Rantau- Pandjang, het hoofd van de evengeuoemie federatie der Batin Y, zoo- s mede van Datoe Endah en Hadji Sidik, twee invloedrijke personen uit genoemde doesoen, werd door een samenraapsel van lieden, afkom stig uit verschillende oorden des lands, amvankelijk tegenstand ge- j boden, die ons wel is waar een verlies van drie gesneuvelden en twin tig gewonden berokkende, maar die den vijand op zeer belangrijke verliezen aan dooden, gewonden, wapens en ammunitie kwam te staan. Naar de meening van den resident mag nu veilig worden aangeno men, dat het verzet in de Boven Tabir gebroken is. Uit het in de Javasche Courant van 3 October jl.No. 79 gepubliceerd maandver slag over Augustus jl. blijkt trouwens, dat de bevolking gaandeweg naar hare woonplaatsen terugkeert, de voornaamste hoofden hun onder werping aanbieden en dat zelfs in den stand van zaken zulk een merk bare verbetering is waar te nemen, dat door den bivakcommandant een overeenkomst kon worden getroffen voor de geregelde levering van rijst en padi, dat dagelijks vruchten en groenten ten verkoop worden aange boden en het noodige slachtvee geleverd wordt. Yan zelf zullen nu ook geen bijzondere militaire maatregelen meer noodig zijn om den toestand te beheerschen. De tocht van Telok Tjerana naar Pematang en Bangko

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 131