- 118 bijzondere moeilijkbeden te overwinnen zijn alvorens de toestanden in be doelde apanages in overeenstemming kunnen worden gebracht met de algemeene beginselen van billijkheid en recht, zoo houdt de resident zich overtuigd, dat, indien met bezadigdheid wordt te werk gegaan en alle noodelooze overhaasting wordt vermeden, het bestuur zal slagen in zijne pogingen om eene gewenschte orde van zaken in het leven te roepen zonder dat daarbij van ernstige botsingen met de apanagehouders sprake behoeft te zijn. Begin Augustus maakte de controleur met een klein detachement een tocht langs de Tebo, waarop de doesoens en nederzettingen tot en met Tandjong Gedang (Moeara Boengo) werden bezocht. Bij Moeara Pelpat maakten de Pangeran Ratoe en Pangeran Adipati hun opwachting; eerst genoemde vergezelde den controleur tot Moeara Boengo, waar de djenang van de Boengo en Teho Kemas Sahboedin, alle hoofden uit de Boven- Tebo, aanwezig waren om dien ambtenaar te ontmoeten. De houding van de bevolking in deze streken, die welvarend bleken te zijn, liet niets te wenschen over; in de meeste doesoens werden vrou wen en kinderen gezien. Gedurende het verblijf van den assistent-resident te Moeara Tebo in den loop van Augustus jl. werden omtrent den poli- tieken toestand in de Boven-Tebo en Boengo, zoowel van den Pangeran Ratoe als van den djenang de meest gunstige berichten vernomen en daar zij instonden voor de veilligheid van den controleur, werd be paald, dat die ambtenaar, door hen vergezeld, die streken zou bezoeken, zoodra de waterstand het bevaren van de rivieren minder bezwaarlijk zou maken. Reeds vroeger liep het gerucht dat de Pangeran Ratoe en ook Sultan '1 aha zich naar Boven-Tebo en Bover.-Boengo zouden hebben begeven om, bij eventueel vertoon van onze troepen, van het plegen van vijandelijkheden terug te houden. Mocht dit gerucht juist zijn dan zou daaruit de gevolgtrekking gemaakt kunnen worden, dat het gebeur de in de Boven- en Beneden-Tambesi, waar de Pangeran Ratoe als een gevolg van zijn onwil of van zijn onmacht om vijandelijkheden tegen te gaan, zich het gezag heeft zien ontnemen, voorzeker een les is geweest, die hem nog eerder tot nadenken heeft gestemd, nadat de assistent-resi dent bem op eene conferentie te Soengei-Aro niet onduidelijk heeft te kennen gegeven welke nadeelige gevolgen voor zijn verder gezag uit een verzet in de Tebo zouden kunneu voortvloeien. Intusschen zal het eerst later kunnen blijken in hoever vijandelijkheden aan eene spoedige uitbreiding van onzen invloed in genoemd stroomge bied in den weg zouden staan. Yan grooten omvang zal daar echter stellig het verzet niet zijn en de resident maakt zich sterk het met de troepenmacht, die in den eersten tijd nog noodig wordt geacht om onze positie in Djambi te handhaven, geheel te kunnen bedwingen. Dl. I, 1903. 8

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 133