114 Dat gegronde klachten zouden zijn ingebracht over het vervoor van militairen in Djambi en over onvoldoende voeding en geneeskundige hulp aldaar, is bij het Departement van Koloniën niet geblekenwèl dat door de Indische regeering verschillende maatregelen zijn of 'worden genomen die deels aan het vervoer van militairen, deels aan den geneeskundigen dienst hij de ageerende troepen ten goede komen. Zoo bijv werd onlangs bij gouvernementsbesluit van 23 September jl. No. 20 het verplegend personeel te Soeroelangen en bij de expeditionnaire troepen in Palembang niet onbelangrijk uitgebreid. Bij het Departement van Koloniën ontbreken de verlangde gegevens betreffende evacuatie van zieken en gewonden uit Djambide ondergetee- kende stelt zich voor die gegevens uit Indië te ontbieden. Waarschijn lijk zullen zij kunnen worden opgenomen in het Koloniaal Verslag van 1903. Onderafdeellng 17. Aangezien de Indische regeering nog in den aan vang van dit jaar beslist heeft ontkend, dat het vraagstuk der bestrijding van de criminaliteit onder jeugdige personen voor Indië van actueel be lang is, meent de ondergeteekende voorshands niet te moeten aandringen op het neinen in Indië van soortgelijke maatregelen als voor Nederland zijn vastgesteld. Volgens de laatste statistiek der rechtsbedeeling hadden in de jaren 1896, 1897, 1898 en 1899 respectievelijk 79, 67, 112 en 84 beklaagden (Europeanen en inlanders) den leeftijd van 16 jaren nog niet bereikt. Bij militaire expedities in Indië kunnen dwangarbeiders voor transport diensten nog niet worden gemist. Aanstellling van inspecteurs der gevangenissen acht de ondergeteekende om de in het Voorloopig Verslag genoemde redenen onnoodig. IVde Afdeeling. Het medevoeren van hun meubilair door landsdienaren, die hun stand plaats verlaten, brengt in Indië in den regel zóó groote bezwaren en kosten mede, dat het houden van vendutiën ter plaatse onvermijde lijk is. Dat hierdoor misbruiken in de hand kunnen worden gewerkt, zal niet worden tegengesproken. Maar het middel, dat daartegen in het Voorloopig Verslag wordt aanbevolen, namelijk om aan de ambtenaren, die eene ambtswoning hebben, van Regeeringswege meubilair te ver strekken, komt ook den ondergeteekende om de daarvoor in het Voorloopig Verslag zelf reeds vermelde redenen, noch aanbevelenswaardig noch af doende voor, terwijl het tot zeer aanzienlijke uitgaven zou leiden, zelfs wanneer de maatregel, zooals blijkbaar bedoeld wordt, tot de ambtenaren van het binnenlandsch bestuur werd beperkt. Onderaf deeling 38. Ten aanzien van de opmerking betreffende de stij-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 134