116 vele bezwaren die er aan verbonden zijn, zich veel op reis begeeft om het lan 1 en de toestanden nauwkeurig te leeren kennen. Onder af deeling 39. Wat de toekenning van ridderorden aan inlandsche ambtenaren betreft, onderschrijft ondergeteekende gaarne de in het Voor- loopig Verslag uitgesproken zienswijze, dat zij op erkenning van hun verdiensten niet minder aanspraak hebben dan verdienstelijke personen van anderen landaard in het moederland en in de koloniën. Onderaf deeling 58. Over het aandoen van Poelo Wé door de mailbooten der stoomvaart-maatschappij „Nederland" zijn onderhandelingen met die maatschappij gaande. Vide Afdeeling. Nopens het vraagstuk der verbetering van de haven van Soerabaja kan de ondergeteekende niets nieuws mededeelen. Hij vertrouwt echter dat de publicatie van de in het Voorloopig Verslag bedoelde stukken zich niet lang meer zal doen wachten. De levering van cement wordt reeds sedert jaren in Indië zelf aanbesteed. De aanbestedingsvoorwaarden zijn niet bij het Departement van Koloniën bekend, zoodat niet nagegaan kan worden of juist is, wat blijkens het Voorloopig Verslag vernomen werd, dat de voorwaarden de cementfabrieken te Soerabaja van levering zouden uitsluiten. Onderafdeeling 87. De tot nu toe met draadlooze telegraphie genomen proeven hebben aangetoond, dat, hoe groot het nut ook zal kunnen zijn, dat in de toekomst wellicht van dit nieuwe verkeersmiddel in bepaalde omstandigheden zal zijn te trekken, het aan gegronden twijfel onderhevig is of het ooit in ernstige concurrentie met de gewone telegraphie zal kunnen treden. Dat die twijfel ook elders bestaat, is af te leiden uit de uitgebreide kabelplannen die juist tegenwoordig in alle wereldstreken ten uitvoer worden gelegd. De zekerheid en snelheid welke met de draadtele- graphie te bereiken zijn, zullen hoogstwaarschijnlijk voor de draadlooze telegraphie een desideratum blijven, terwijl het telegramgeheim bij draad looze telegraphie zeer zeker veel minder gewaarborgd is. Voor belangrijk, geregeld verkeer, zooals op de ontworpen verbinding BataviaPontianak, vooral na de totstandkoming van den kabel Saigon Pontianak, mag worden verwacht, kan de draadlooze telegraphie dus niet dienen. Wel verdient het ernstige overweging om, als de bij onderafd. 45 van hoofdstuk I dezer begrooting bedoelde proefnemingen slagen, het nieuwe verkeersmiddel toe te passen tusschen plaatsen, waar de behoefte aan aan sluiting aan het telegraafnet niet zóó groot is, dat het leggen van kostbare

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 136