122 deD, voor andere takken van dienst, al zeer spoedig belangrijke uitgaven zal vorderen, die achterwege zouden kunnen blijven, als men voor die tak ken van dienst de beschikking kon verkrijgen over de thans door het departement van oorlog ingenomen gebouwen. Het opschuren der voorraden te Tjimahi in magazijnen van hout en atap, zooals particulieren die vaak bouwen tot berging van tabak, zoit zeker geen aanbeveling verdienen, omdat het hier geldt de oplegging van tal van artikelen, die blijvend voor vocht en andere klimaatsinvloeden bewaard moeten worden, en de voortdurende vernieuwing dier schuren ter zelfde plaatse allengs schatten gelds zou gaan vorderen. Aan het billijk verlangen der Kamer om eene opgaaf te ontvangen van het bedrag noodig voor de geheele uitwerking der plannen ten aanzien van de defensie van Java tegen een buitenlandschen vijand, wil de otider- geteekende gaarne voldoen. Hij veroorlooft zich te dier zake te verwijzen naar de bijlage A van deze Memorie, voor welker juiste beoordeeling rekening moet gehouden worden mtt de reeds op bladz. 23 van de Memorie van Toelichting aangeduide omstandigheid, dat de voorgenomen kampe- mentsbouw te Tjimahi shchts zijdelings in verband staat met de defensie plannen. Ter aanvulling van hetgeen dienaangaande werd gezegd in de Memorie van Toelichting wordt nog het vdgende medegedeeld. Het eigenlijke kampement der genietroepen was gelegen in de vesting Willem I. Dit logies werd wegens ongezondheid ontruimd en de genie troepen betrokken, in 1890, tijdelijk een infanteriekampement te Malang,. dat bestemd was voor een toen in Atjeh gelegerd bataljon. Toen in 1896 over dit kampement moest worden beschikt voor een infanteriekorps, werd voor de genietroepen een legering gevonden te Magelang, waartoe de gelegenheid bestond, doordat een deel van de daar organiek gelegerde trrepen aan de krijgsverrichtingen in Atjeh deelnam. Na den terugkeer van dit troependeel is het logies der genietroepen onvoldoende, zoodat, geheel afgezien van de verdediging tegen een buitenlandschen vijand, tot den bouw van een kampement voor dit korps moet worden overgegaan. De invloed der defensieplannen op dezen kampementsbouw bepaalt zich dus alleen tot de keuze van het emplacement te Tjimahi. Die bouw is derhalve buiten beschouwing gelaten in de bijlage A 1), die tot de weten schap leidt, dat voor de geheele uitwerking van de plannen ten aanzien van de defensie van Java, met inbegrip van de gelden op deze begrooting daarvoor uitgetrokken, naar schatting, nog een bedrag van rond f 2789000 wordt geraamd. 1) In die bijlage is ook het nemen van voorzieningen voor de berging van rookzwnk- kruit niet opgenomen; omdat die voorzieningen, waarvoor de ondergeteekende nog geen juist cijfer kan noemen, volstrekt onmisbaar zijn, geheel afgescheiden van alle verdedigings plannen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 142