127 tuigen, dat het inderdaad noodzakelijk zou zijn om het z.i. terecht ver oordeelde gebruik te handhaven, dat vrouwen worden toegelaten tot som mige gevangenen. Hij stelt zich voor omtrent de spoedige opheffing van dien aanstoot gevenden maatregel nader in overleg te treden met den Gouverneur-Generaal. De ondergeteekende kan de verzekering geven, dat de Indische Regee ring diligent is, ten aanzien van de bewaring van het geheim van de defensiebelangen en van de inrichting der forten in Indië. De vraag welke maatregelen moeten worden genomen om, zoo noodig, repressief te kunnen optreden tegen spionnage is in overweging. Onder af deeling 96. De commissie, tot onderzoek van de vraag, of meer centralisatie mogelijk is bij de voor verschillende takken van dienst te bewerkstelligen opnemingen en metingen heeft in Mei j.l. haar verslag ingediend aan den Gouverneur-Generaal, en de ondergeteekende stelt zich voor, nadat hem te dier zake van's landsvoogds meening zal zijn gebleken^ nader te overwegen wat met en naar aanleiding van dat verslag zal ziju te doen. Het laat zich aanzien, dat de voorstellen der commissie o.a. zullen lei den tot herziening van de formatie van den topographischen dienst, die dan tevens de gelegenheid zal geven om na te gaan of het, zonder op drijving van de uitgaven voor dien tak van dienst, mogelijk zal zijn maat regelen te nemen, opdat de chef langer als zoodanig gehandhaafd kunne blijven dan de tegenwoordig geldende formatie soms toelaat. Onder af deeling 108. Wat de noodzakelijkheid aangaat om maatregelen te treffen, in het belang van de verdediging van Poeloe-Wè, meent de ondergeteekende zich te mogen gedragen aan den inhoud van de geheime bescheiden, der Kamer aangeboden bij den reeds aangehaalden kabinets brief van den Minister van Koloniën a.i. dd. 20 September jl. kab. M. 13. De vraag of nabij de Emmahaven ook maatregelen zouden zijn te nemen in denzelfden zin als op Poeloe-Wè kan voor het oogenblik blij ven rusten; daar verkeert men in geheel andere omstandigheden, vermits fie kolen voorraad elk oogenblik per spoor naar het binnenland vervoerd kan worden. De Gouverneur-Generaal, ter zake geraadpleegd, heeft de vraag terecht niet urgent genoemd. Aanschaffing van nieuw snelvuurgeschut voor Poeloe-Wè acht de on dergeteekende niet noodig. Eene vergelijking van hetgeen met betrek king tot de batterijen te Soerabaja is geschied, gaat niet op. Te dier plaatse bracht de vervanging van het aanvankelijk voor een deel der bat terijen bestemde zeer zware 28 cM. geschut der vloot door nieuw snel vuurgeschut een groote besparing mede op den bouw, in den bijzonder

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 147