- 133 worden voor de helft op de Indische begrooting en voor het overige op die van het Vide hoofdstuk der Staatsbegrooting gebracht, omdat zoowel de kolonie als het moederland bij do zaak belang hebben. Zooals toch in de toelichting van dezen post werd gezegd, moeten de proeven uit wijzen in hoever de draadlooze telegrapliie kan dienen voor de uitbreiding van de telegraphische gemeenschap in den archipel, alsook voor de com municatie tusschen de oorlogsschepen, in de eerste plaats die van het auxiliair eskader, en de kust in Nederlandsch-Indië. Vilde Afdeeling. Onderafdeeling 50. Blijkens den jongst ontvangen sterktestaat van het Indische leger bestond er op 1 Juli dezes jaars bij het wapen der infan terie een overcompleet van 39 officieren. Wel was dit een gevolg van de aanwezigheid van 46 van het leger hier te lande gedetacheerde officieren, die geleidelijk herwaarts terugkeeren; maar inmiddels werden hier te lande 45 cadets en 16 onder-officieren van den hoofdcursus te Kampen benoemd tot 2de luitenant der infanterie. Ook bij de overige wapens en dienst vakken is in de eerstvolgende jaren de geregelde aanvulling van het of ficierskorps voldoende verzekerd. Mocht het vooruitzicht dier aanvulling voor latere jaren zich wijzigen in nadeeligen ziD, dan zal de Regeering niet nalaten tijdig maatregelen te beramen om die vooruitzichten te verbeteren. Onderafdeeling 51. Terwijl het aantal vreemdelingen in het Indische leger in de jongst verloopen jaren reeds zeer aanzienlijk is afgenomen, vindt de ondergeteekende vooralsnog geen termen om dat leger te versteken van dit gewaardeerde element. Wat de koloniale reserve aangaat, meent hijmet verwijzing naar bladz. 33 der Memorie van Antwoord betreffende de Indische begrooting voor 1889 in herinnering te mogen brengen, dat een van de motieven die tot hare oprichting hebben geleid zijn te zoeken in het verlangen der Regeering om allengs te breken met het te Harderwijk gevolgde werfsysteem, gegrond op de onmiddellijke uitbetaling van het handgeld. Wel begint de bij de koloniale reserve gevolgde methode om het hand geld te beleggen allengs meer waardeering in den lande te ondervinden, maar de wervingsresultaten te Nijmegen, vergeleken met die te Harderwijk verkregen, wijzen maar al te duidelijk aan, dat de nieuwe richting niet dan na verloop van een reeks van jaren voldoende baan zal breken om het oude systeem te kunnen loslaten. Dat de gelijktijdige werking van beide systemen ongewenschte verhoudingen doen ontstaan in het leger is den ondergeteekende niet gebleken. Intusschen zal hij gaarne overwegen of, en zoo ja, op welke wijze meer verband tusschen de koloniale reserve en het koloniaal werfdepot zou

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 153