141 Mer gezegde onmiddellijk te kunnen inzien, maar die ons ove rigens in het duister laat, waar in verband met het waar achtig legerbelang de controle dan moet, en waar zij niet mag worden toegepast. Wij kunnen hier deze materie niet behan delen zonder te veel af te dwalen, en brengen daarom slechts dezen opvoedkundigen regel in herinnering: naarmate iemands geestelijke ontwikkeling vermeerdertmoet men het toezicht op zijn handelen verminderen. Hieruit volgt dus, dat bij officieren controle maar zeer matig mag worden toegepast. Eerst wanneer het vermoeden alleszins gewettigd is, dat het belang van den dienst bepaald schade lijdt door haar achterwege te laten, eerst dan is het bloot nagaan van hun handelen geoorloofd. Daar in het leger het woord „toezicht" dikwijls in de plaats van controle" gebezigd wordt, is het noodig alvorens verder te gaan, ook de beteekenis van ons „toezicht houden" nader te be spreken. Hoewel het woordenboek „controle" en „toezicht" als syno niemen beschouwt, wordt er toch aan deze beide woorden door gaans geen gelijke beteekenis gegeven. Men controleert iemands handelingen, indien men zich slechts bepaalt tot het nagaan in hoeverre deze goed of slecht zijn, terwijl het toezicht houden daarop, niet alleen het beoordeelen der handelingen betreft, maar ook in zich sluit het ingrijpen van den meerdere, om het onjuiste te verbeteren. Deze laatste definitie, zooveel milder dan de eerste, heeft ge maakt, dat men in het leger nimmer spreekt van het „contro leeren" der minderen, maar wel zooveel te meer van het „toe zicht houden" daarop. Gaf nu de practijk gegronde reden aan te nemen, dat werkelijk, zooals de definitie luidt, gehandeld werd, dus de meerdere bij zijn toezicht steeds zijn intellectueel en moreel overwicht aanwendde, om het niet goed verrichte te verbeteren, liefst natuurlijk door het geven van raad of kalme terechtwijzing, dan zou het toezicht houden op den mindere van groote opvoedkundige waarde kunnen zijn. Maar helaas, ■dit is geenszins het geval. De werkelijkheid toont maar al te zeer aan, dat ook in het leger „toezicht" op één lijn staat met -„controle", en wij dus het woordenboek niets te verwijten heb-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 163