HET BERGGESCHUT DER TOEKOMST. Vervolg van bh. 38 en slot. D. Het materieel. Al dadelijk doet zich de vraag voor of we een automatisch kanon kunnen bezigen. De opgaven, die we omtrent deze kanonnen vonden, hadden steeds betrekking op het gebruik als vesting- of als veldgeschut. In dit laatste geval hebben de raden b.v. een middellijn van minstens 1,20 M.. Nu weegt de Vickers-Maxim, de Pom-Pom der Boeren, op veldatïuit 375 KG., het automatische Hotchkiss-kanon van 3,7 cM. 500 KG.Inge richt voor berggeschut zullen deze gewichten van het afgelegde stuk wel iets verminderen, maar toch zal men wel 5 dieren noodig hebben om zoo'n stuk met lamoen te vervoeren; een bergkanon op vuurmondterugloopaffuit, zooals thans in beproe ving is, wordt op 4 dieren vervoerd. Een niet-automatisch kl. kal. snelvuurkanon kan met zijn affuit op 2 of 3 paarden vervoerd worden, aangezien het afgelegde stuk tusschen de 100 ■en 200 KG. zal wegen. (Zie de tabel aan het slot van dit artikel). Met een niet-automatisch kanon kan men nog eene vuursnelheid van 2ï schoten in de minuut verkrijgen; ons dunkt, dat dit vol doende is. Buitendien lijkt het mechanisme van een automatisch kanon te teer om bestand te zijn tegen de ruwe behandeling te velde, speciaal op expeditie. Wie wel eens een dier met zijn last achterover heeft zien slaan, of een helling afrollen, al draaiende om zijne lengte-as, wie een bergbatterij wel eens in een bivak heeft zien aankomen, van onder tot boven bedekt met modder, begrijpt, dat het materieel tegen een stootje bestand moet zijn, dat het zoo wei nig mogelijk ingewikkeld mag zijn. De techniek is nog niet ver ge noeg gevorderd om automatische kanonnen af te leveren, die als veldvuurmond, laat staan als berggeschut, voldoende ongevoelig zijn. Zoo moesten de Boeren hunne pom-poms op karren met veeren vervoeren, terwijl bij de Engelschen ook veelvuldig hape-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 178