157 ringen voorkwamen (1). Trouwens, zoolang de middelen om de ■schoten in de breedte te strooien nog niet verbeterd zijn, staat het bezigen van eene vuursnelheid van 200 tot 300 schoten in •de minuut gelijk met munitieverspillen. Men denke aan de mi trailleuses der Franschen in 1870, die soms 30 projectielen ver kwistten tegen één persoon. Zoo leest men dan ook, dat de Boeren met bun pom-pom slechts 50 schoten in de minuut afgaven en dus van de maximum-vuursnelheid geen gebruik maakten. Een tweede vraagpunt is of het materieel ook getrokken moet kunnen worden. Wanneer men de lasten niet zwaarder maakt dan die van de munitiedraagdieren, zou het onnoodig schijnen het materieel ook in te richten om getrokken te worden, vooral daar goede wegen op expedities zelden zullen voorkomen, terwijl het gewicht zou vermeerderen, doordat bij uitsluitend dragen de la moenberrie en misschien ook de raden gemist kunnen worden. Overweegt men echter, dat het wenschelijk is getrokken in bat terij te kunnen komen en van stelling te kunnen verwisselen, om zoo kort mogelijk geheel weerloos onder vijandelijk vuur te zijn, dan komt men er toe de gewichtsvermeerdering maar in den koop toe te nemen. Ten slotte merken we op, dat het aanbrengen van een pantser- schild tegen de geringe vuuruitwerking van den I. V. onnoodig is. We komen dus tot: een niet- automatisch kanon van 4 cM. kaliber, dat 25 G-. van ■0,9 KG. met een V0 van 500 M. in de minuut kan verschieten, dat zoowel gedragen als getrokken kan worden en dat niet voor dien is van een pantserschild. II. Is een kleinkaliber snelvunrkanon tevens geschikt voor bergartillerie tegen een B. Y.2 De bergartillerie dient om van de krachtige ondersteuning van het kanon ook bij de gevechtsvoering in voor veldartillerie min der begaanbare terreinen partij te kunnen trekken. Zijn in Europa zulke terreinen over het algemeen slechts in het gebergte te vin den, in Indië komen ze in den vorm van sawahs ook in de vlakte voor, zoodat de benaming bergartillerie hier zeer oneigenlijk is wij gebruiken haar bij gebrek aan een naam, die de bestemming (1) Schweiz. Zeitschr. fiir A. u. G. 1901 No. 5 en ook K. W. 1901/1902 III blz. 197.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 179