158 beter uitdrukt. Met bovenstaande definitie van bergartillerie voor oogen, gaan we het kleinkaliber snelvuurkanon toetsen aan de te stellen eischen. A. Beweegbaarheid. Maakt men bij de aanname van een veldkanon een compromis tusschen de deels tegenstrijdige eischen van beweegbaarheid en van uitwerking, bij berggeschut, dat zijn reden van bestaan juist in zijne geschiktheid om vlot door alle terreinen te gaan vindt, staat de eisch van beweegbaarheid op den voorgrond. De veld artillerie is zoowel in het bergland als in de vlakte hoofdzakelijk aan de wegen gebonden. Hoewel het wegennet op Java vrij uit gebreid is, kan het toch in een oorlog tegen een B.Y. voorkomen,, dat de hulp van artillerie ook buiten de wegen noodig ismen denke slechts aan omtrekkende bewegingen langs paden in het gebergte, aan het bezetten van domineerende punten, aan het begeleiden van een infanterieaanval enz. Hiertoe is eene artil lerie noodig, die zich even snel als infanterie-afdeelingen van b.v. één bataljon sterkte door zulke terreinen beweegt. Hoewel het. wenschelijk zou zijn, dat deze artillerie zich tevens in snelle gan gen langs de wegen zou kunnen verplaatsen, zijn we wegens de hooge kosten, verbonden aan het bereden maken van het geheele- personeel, verplicht van dezen eisch af te zien. We komen dus voor bergartillerie tegen een B.Y. tot dezelfde eischen van beweeg baarheid als voor artillerie tegen een I.V.. Wat daar gezegd is over de waarde der verschillende transportmiddelen, geldt ook hierbuitendien zal het hevige vuur, dat een B.V. kan afgeven, het gebruik van voor een paniek vatbare vervoermiddelen—koelies —niet raadzaam maken, terwijl een muildier onder dat vuur zich al licht nog onhandelbaarder zal betoonen. Verder is het om dezelfde reden, waarom het tegen den I. V. wenschelijk was, dat het mate rieel ook getrokken kon worden, tegen den B. V., wiens vuuruit- werking zooveel grooter is, dringend noodig. Buitendien zal men in een oorlog tegen een B. V. meer van wegen gebruik kunnen maken. Nu doet zich nog één vraag voor: Is het wel noodig, dat de stukscommandanten bij de bergartillerie bereden zijn, wanneer het materieel toch niet in snelle gangen verplaatst kan worden? In sawahs ziet men menig St. (X, wiens paard door het eeuwign

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 180