- 161 beeld uit den slag bij Weissenburg ter illustratie volgt. Ook de schrijver over den Zuid-Afrikaanschen oorlog in het Beiheft zum Mil. Wochenblatt wijst op de voordeelen aan concentrisch vuur verbonden, terwijl ook hij eene episode uit de krijsgeschiedenis aanhaalt als voorbeeld (1). Hoeveel grooter zullen deze voor deelen nog zijn, vurende op vijandelijke artillerie, in front gedekt door pantser schilden. Wij achten het daarom noodig, dat het berggeschut in staat zij een werkzaam aandeel aan het artille rieduel te nemen. De doelen, die de B. V. daarom zal aanbieden aan bergartil- lerie, zijn a. vijandelijk geschut. b. ongedekte levende doelen. c. gedekte doelen. ad. a. Vijandelijk geschut. De Fransche veldartillerie C/97 is van pantserschilden voor zien; ook het nieuwe materieel, dat Engeland en Noorwegen thans invoeren, bezit deze dekkingsmiddelen (2), terwijl in Duitschland gezaghebbende schrijvers (3) erop aandringen de „vergissing" van 1896 weer goed te maken door Rohrrücklauf- affuiten met schilden in te voeren. Het zal nu niet lang meer duren of ook de andere mogendheden zullen zich verplicht ge voelen deze voorbeelden te volgen (4). We kunnen daarom aannemen, dat het geschut van den vijand van schilden voor zien zal zijn. De Russische overste Svjackij heeft fotografische afbeeldingen gemaakt van een stuk met schilden en bediening, genomen uit een punt, dat overeenkwam met het' gewenschte springpunt van een G. K., tegen het stuk afgeschoten. Hij heeft met behulp van die fotografieën berekend, dat het gebruik van schilden de uitwerking van G. K. vuur tot op één tiende vermindert. De wegens de geringe snelheid toch al minder waardige werking van G. K. vuur uit een kort bergkanon kan tegen van schilden voorziene artillerie wel gelijk nul ge steld worden, terwijl ook de belangrijkheid van G. K. vuur uit (1) Vert. en Overdr. 5e Serie VI blz. 15. (2) Mil. Gids. 1902 No. 4 blz. 249. (3) o. a. Gen Rohne in de „Berliner Neueste Nachrichte" van 2 November 1901. (4) „Es wird wohl nichts anderes übrig bleiben als dass auch die anderen Staaten nachfolgen." Laffeten-Schutzschilde, Mittheilungen 1902 No. 5.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 183