164 niet kunnen en nu stelle men zich eene batterij voor, die tij dens het vuur eene andere partij munitie moet aanbreken, het geen niet bij alle stukken tegelijk zal geschieden. Wat zal het dan lastig, zoo niet onmogelijk, zijn de springhoogte te regelen Nog een ander nadeel van Gr. K. komt vooral in den geschut- strijd uit. Heeft men de nauwe grenzen bepaald, dan is bij G. vuur reeds uitwerking te verwachtenbij G. K. vuur moet de S. H. nog eerst geregeld worden, wat minstens 6 en bij onze sasringen, die dikwerf een 250 M. te kort branden, dikwijls 12 schoten zal eischen dus minstens 1 a 2 minuten tijdverlies door de langere duur van het inschieten. „La victoire appartient a celui qui règlera le premier son tir." Dit werd in 1892 reeds geschrevensinds de invoering van snelvuurgeschut is het dub bel waar. Een nadeel van een lang kanon is, dat de vlakke baan het schie ten over eigen troepen niet begunstigt. Ten deele wordt dit na deel, althans in bergterrein, vergoed door de groote beweegbaar heid, die de kl. kal. snelvuurkanonnen in staat stelt domineerende- opstellingen in te nemen, terwijl buitendien het schieten met G. over eigen troepen veel minder gevaarlijk is dan het gebruik van G.K.. Zoo bedroeg het aantal ontijdige springers bij de oefeningen der bereden artillerie in 1899 en 1900 bij 2009 granaatschoten 0 en bij 3638 G.K. schoten 12. Uit het B. O. van deze oefenin gen leert men buitendien, dat het niet springen bij G.K. meer voorkomt dan bij G.men kreeg n.l. 37 niet-gesprongen G. en 179 niet-gespr. G.K.Ook bij het schieten der vestingartillerie ver toonde zich dit verschijnsel. De uitwerking van kl. kal. snelvuurkanonnen op het moreel van een Europeeschen vijand, hoewel waarschijnlijk niet zoo groot als op dat- van den I. V., is in den Zuid-Afrikaanschen oorlog gebleken zeer aanzienlijk te zijn. Na hetgeen wij hieromtrent reeds gezegd hebben, willen we alleen nog de woorden van den Engelsehen kapitein Wilson (1) aanhalen: „Le pom-pom trouble nos hommes plus que n'importe quelle pièce de campagne et pos- sède les qualités d'un canon a tir rapide sans en avoir les in- convénients. Le fait de savoir qu'on Ta devant soi est démo- (1) In de Army and Navy Gazette Tan 7 April 1900, vertaald in do Rev. d'Art. tome 57 p. 373.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 186