167 gaat boven dekking" en „De beste dekking is eene groote uit werking", daarbij vergetende, dat om uitwerking te verkrijgen, dikwijls eerst eene goede dekking noodig zal zijn. Het is daar om van belang het geschut steeds zoo goed mogelijk te dekken. Hiertoe heeft men in den allerjongsten tijd de veldvuurmon- den van pantserschilden voorzien. We zullen de geschiedenis dier schilden hier niet ophalen, maar alleen erop wijzen, dat de alge- meene opinie, toen Frankrijk in 1897 veldgeschut met schilden invoerde, zich tegen hun gebruik kantte, doch sedert gewijzigd is. Men vindt de voor- en nadeelen, aan het gebruik van schilden verbonden, uitvoerig geschetst in de Mittheilungen 1902, Heft 5.. Hoewel het groote nadeel, het vermeerderen van het gewicht, bij bergartilierie dubbel zwaar weegt, gelooven wij toch, dat de voor- deelen zoo groot zijn, dat we over alle bezwaren heen moeten stappen en ons kanonnetje van een schild voorzien. Men heeft verschillende vormen aan de schilden gegeven (1). Wij zouden aan het stuk één schild willen aanbrengen, dat eene opening heeft tot doorlating van het kanon. Zoo'n schild maakt de richting wel wat lastiger, maar verleent de meeste dekking. Zoowel om niet te veel wind te vangen bij het rijden, als om van Imlprichtpunten, die voorwaarts gelegen zijn, gebruik te kun nen maken, moet het bovenste gedeelte neergeslagen kunnen wor den, terwijl het deel onder de as „aufklappbar" moet zijn om bij het rijden niet met den grond in aanraking te komen. Zulk een schild schijnt thans aan het Ehrhardt-materieel te zijn aan gebracht (2). De beide Kruppsche schilden wegen volgens Gen. Rohne (3) te zamen 50 KG. en zijn ieder 1,60 M. hoog en 0,40 M. breed, dit geeft een totale oppervlakte van 1,30 M2. Het door ons gewenschte schild zal geen grootere oppervlakte krijgen. Maar de Kruppsche schilden geven slechts dekking tegen in- (1) Men zie de afbeeldingen der verschillende vormen van schilden in de Kriegst. Z. 1901 no. 2 (Krupp), Rev. d'Art. tome 57 p. 373 (Pom-Pom der Boeren) en tome 59 p. 59 en 73 (Hotchkiss). (2) Generaal von Reichenau heeft zoo'n schild, op de Dusseldorfer tentoonstelling van 1902 vertoond, uitgelegd en de voordeelen ervan besproken. Kriegst. Z 1902 No. 6 S. 331. (3) „Die neuesten Verbesserungen des Kruppschen Schnellfeuer-Feldgeschiitzes mit Rohrrücklauf". Kriegst. Z. 1901 no. 9

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 189