Kan dit hooge staatsambt in normale omstandigheden reeds geacht worden groote eischen te stellen aan werkkracht en bekwaamheid, hoeveel te meer moest dit dan niet het geval zijn onder de omstandigheden, waaronder de Generaal de Bruijn het Legerbestuur aanvaardde. Op defensiegebied was wel is waar door zijn eminenten voor ganger, den Luitenant-Generaal L. Swart, reeds veel voorbereid en tot stand gebracht, doch er bleef niet minder te doen over en met bekwaamheid, ijver en wilskracht heeft de thans ontsla pene daartoe mede gewerkt, terwijl er zeer zeker op grond van zijne voorstellen nog veel meer tot uitvoering zou zijn gekomen als financieele overwegingen niet tot beperking hadden genoodzaakt. Ook de voortvarende tactiek in Atjeh, in verband met ons optreden te Djambi, Zuid-Nieuw-Guinea en de Boven Doesoen- landen stelde aan het Legerbestuur hooge eischen, welke bovendien niet vergemakkelijkt werden door verschillende, tengevolge van ancienniteits- en andere belangen geschapen, verhoudingen. Aan die eischen is door den Generaal de Bruijn zooveel in zijn vermogen was voldaan, immer met loyauteit, soms zelfs niet zonder zelfverloochening. In hooge mate onderscheidde de overledene zich voorts door zijn practischen blik, gebaseerd op grondige kennis van het Leger en van zijne behoeften en wenschen. Die eigenschap is het meest tot zijn recht gekomen door de uitvaardiging van vele degelijke en voor de practijk passende voorschriften en bepalingen, waarop ik wel niet in het bijzonder de aandacht zal behoeven te vestigen, aangezien de erkenning daarvan reeds herhaaldelijk op ondubbelzinnige wijze is gebleken. De Generaal de Bruijn was gestreng in zijn dienstopvattingen en ook voor zich zeiven, maar die gestrengheid werd tegenover zijn ondergeschikten getemperd door een groote mate van huma niteit. Niet velen zullen dit beter kunnen getuigen dan de schrijver dezer regelen, die de eer heeft gehad in verschillende rangen onder zijne onmiddellijke bevelen te dienen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 18