168 fanterievuur tot op 400 M. Dit getal lijkt ons met het oog ■op de in de bedekte Indische terreinen dikwerf voorkomende kleine afstanden te groot; wij zouden het tot 250 M. wenschen te verminderen. Aangezien de indringing van een geweerko gel in ijzer en staal op 10 M. afstand het grootst is en dan sterk afneemt, in tegenstelling met die in zand, welke pas op 300 M. het maximum bereikt (1), gelooven we, dat een schild, dat tegen geweervuur op 250 M. dekking verleent, slechts wei nig zwaarder zal zijn dan de Kruppsche schilden. In elk ge val zal één paard het schild kunnen dragen. Men zou kunnen aanvoeren, dat het gebruik van schilden bij de veldartillerie voordeelig is, doch bij bergartillerie minder, daar bij de laat ste de manschappen, belast met de munitieaanvulling, toch niet gedekt worden, terwijl deze menschen bij de eerste achter de caisson eene schuilplaats vinden. Zeker, dat is waar, maar is al niet veel gewonnen, wanneer een deel der bediening en wel het gewichtigste deel n. 1. St. O. en richter zoo goed als on kwetsbaar zijn? ,,L' affüt a bouclier est done, pour ainsi dire, „le corollaire du canon a tir rapide" (2). In den Zuid-Afrikaan- schen oorlog is duidelijk gebleken, dat zelfs het kleine schild, dat de pom-pom bezat, zijn weerstandsvermogen belangrijk ver hoogde (3). Even belangrijk als de rechtstreeksche dekking, die een schild verleent, is de indirecte dekking, die onzichtbaarheid oplevert. Kleinkaliber snelvuurkanonnen verraden zich bijna niet dooi de vlam van het schot; bij veldgeschut schijnt, niettegenstaande het gebruik van rookzwak kruit, elk schot de opstelling te ver raden. Zoo kon in het gevecht bij Boschrand één pom-pom de strijd tegen drie Engelsche veldstukken volhouden (4). Ook de reeds genoemde kapitein Wilson zegt: „Le Pom-Pom est une „anne remarquable. Nous n'avons jamais pu l'apercevoir". Aangezien de industrie haar aandacht slechts weinig of niet III. Het materieel. (1) Berkhout. Het Schieten blz. 85 e. v. (2) Langloi3. L' artillerie de campagne etc. Ire parti 44. (3) Alleen het Maxim Nordenfeldt kanon hield, dank zij het pantserschild, den strijd nog eenigen tijd tegen een moorddadig vuur vol". Yert. en overdr. 5e. Serie VI blz. 11 (4) Zie Mil. Wochenblatt 1901 No. 35.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 190