176 er voortdurend van een ander ter plaatse aanwezig bataljon: kader geleend. In art. 22 staat dan ook duidelijk voorgeschreven:: „Belemmeringen in den geregelden gang van zaken bij een „depotbaton. moeten ten spoedigste door den korpscommandant „ter kennis van den betrokken Afdeelings- of' Gewestelijk Mi" „litairen Commandant worden gebracht, opdat zij spoedig uit den „weg geruimd kunnen worden; (d. w. z. de belemmeringen). „De Afdeelings- of Gewestelijk Militaire Commandant moet op „het depotbatGn. in zijn commandement steeds het oog gevestigd „honden en alles aanwenden, wat bevorderlijk is aan zijn gewich tig doel". Men ziet, de voorschriften zijn nog zoo kwaad niet; als ze maar behoorlijk werden opgevolgd, zou de africhting van recruten niet zooveel te wenschen overlaten als nu het geval is. Toen er aanvulling noodig was voor Djambi, werd het kader van een depotbaton. overgeplaatst, alsof er nooit een art. 8 bestaan had. Mutatiën vinden er onder het kader herhaaldelijk plaats,- hetgeen verlammend werkt op den goeden gang van zaken. Het kader dient bij een depotbat011, met meer tegenzin nog dan de officierenze hebben het veel moeielijker dan hunne col lega's bij een veldbaton., want ze zijn in touw van den vroegen morgen tot den laten avond en worden ze er beter voor betaald'? Wel staat op de begrooting uitgetrokken eene som groot f 450 voor kader, dat met de opleiding van recruten belast is, maar wanneer dit luttele bedrag over de 4 batons. is verdeeld, blijft er voor ieder man kader niet veel over. Meermalen werden gratificatiën gegeven, die meer geleken op aalmoezen. Een onderofficier, die 9 maanden lang met veel am bitie recruten had staan africhten, werd beloond met f 2,20, een korporaal met f 0,78 enz.; eenige voorbeelden uit vele. Evenals onderofficieren-instructeur voor eene kaderschool wor den uitgezocht, moet zulks het geval zijn met instructeurs bij de recrutencompagnieën en zeker hebben ze evenveel, zoo niet meer recht op eene maandelijksche toelage. Is het zooveel gemakke lijker om van een heel gewoon recruut een goed soldaat te maken dan om uitgezochte soldaten op te leiden tot korporaal? Maar zelfs zooals de toestand nu is dus met f 450 voor 4 bataljons Aan er veel verbeterd worden door een zeer eenvoudigen en goed-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 198