180 daarmee gepaard gaande lichaamszwakte staat eene goede oplei ding in den weg). Over 't algemeen zijn Duitschers de beste soldaten, tenminste in het garnizoen. Ze hebben veel ambitie, exerceeren stram, bezitten discipline en zijn in den regel uitstekende schutters. Het is zeer zeker opvallend, dat het meerendeel der soldaten, die gebruik maken van de postspaarbank, Duitschers zijn, zooals ons o.a. bleek na informatie bij den chef van een postkantoor in een groot garnizoen. Luxemburgers en Zwitsers staan allesbehalve in de eerste rij, wat hunne geschiktheid als soldaat betreft; gelukkig is hun aantal in 't leger betrekkelijk gering. Dat de werving van Belgen een tijd lang is gesloten geweest, zal waarschijnlijk wel gebeurd zijn op aandrang uit Indië en terecht. Sedert korten tijd is de werving van Belgen weer ge opend (om welke reden?) en we hadden het genoegen dadelijk kennis te maken met het eerste detachement, doch het gehalte is nog steeds hetzelfde gebleven. Er waren weer eenige analpha- beten onder, terwijl de overigen slechts zeer gebrekkig konden lezen en schrijven; ook waren ze moeielijk te verstaan, hun be vattingsvermogen was uiterst gering. Het is in het belang van het leger de werving der Belgen weer te sluiten of ten minste niet iedereen aan te nemen, die zich komt aanmelden. Het zij hier nog vermeld, dat in België f 35 aanbrenggeld wordt betaald, d.w.z. de man zelf krijgt slechts f 165 in handen van zijne premie groot ƒ200. In elk geval stelle men als eisch, dat ieder Europeaan, die zich te Harderwijk of te Nijmegen engageert als koloniaal, behoorlijk kan lezen en schrij ven. Het zou geen kwaad kunnen, als de keuring te Harder wijk wat strenger plaats had, dat er een grondig onderzoek werd ingesteld naar 's mans lichamelijke en geestelijke gesteldheid. Meermalen komt het bij een depotbaton. voor, dat pas aangeko men recruten reeds totaal versuft zijn om welke reden ze zich zeker hebben laten aanwerven en dat ze niet tegen de minste vermoeienis (looppas b.v.) bestand zijn. De Hollanders, hoe vele gebreken ze ook mogen bezitten en waarvan de voornaamste zeker dronkenschap is, zijn de beste kolonialen, hetgeen te velde meermalen bewezen is. Het ligt

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 202