181 trouwens voor de hand, want vreemdelingen kennen alleen plichts besef; vaderlandsliefde, gehechtheid aan de koningin gelden voor hen niet. Het verdient ernstig aanbeveling om het kader meer Neder- landsch te maken, want, hoewel er zeker 5 maal zooveel Hol landers in het leger zijn als Duitschers, bestaat het kader voor bijna de helft uit Duitsche elementen. Wanneer het toeval eens wilde, dat Duitschland zich ontpopte als de zoo gevreesde B. V., dan zou deze omstandigheid ons zeer noodlottig kunnen worden. Het is ook niet goed gezien om kader van Duitsche origine te gebruiken als instructeur bij eene recrutencomp10. of bij eene ka- derschool. Een korporaal, Duitscher van geboorte, hield eens theorie met eene klas recruten, voornamelijk uit Duitschers en slechts enkele Hollanders bestaande. De korporaal vertelde dui- delijkshalve een en ander in het Duitsch, hetgeen aanleiding gaf tot nationalistische protesten van de zijde der Hollanders. De korporaal maakte daar rapport van en de compagniescommandant zag zich genoodzaakt de vaderlanders te straffen. Amboineezen. We kunnen over dezen landaard met een paar woorden vol staan. Het zijn voorbeeldige recruten, vol ijver en toewijding, tot zelfs fanatiek toe, bijzonder netjes op kleeding en wapenen. In eene ruim 400 man sterke Amb. recrutencomp16. werd min der gestraft dan in eene Eur. recrutencompie., die nog geen 100 recruten telde. Inlanders. De inlandsche recruten bestaan tegenwoordig hoofdzakelijk uit Javanen, Soendaneezen en Timoreezen. Wat deze laatste categorie betreft, ze zijn meestal zoo tenger en zwak, dat eene scherpere keuring zeer aan te bevelen is. Naar we vernamen, moeten ze te velde echter uitstekend voldoen. Als een bewijs, hoe slecht voor de opleiding van recruten gezorgd wordt, kan nog dienen, dat toen een detachement Timoreezen bij zeker depotbaton. aankwam, nie-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 203