183 -- het woord „africhten"? Wel wisten we, dat paarden bij de remonte worden afgericht voor oorlogsdoeleinden, maar we heb ben altijd gemeend, dat recruten moeten worden „opgeleid" tot goede soldaten. Zoolang evenwel een recruut nog niet gelijk staat met een paard, dient recrutenopleiding in wezen te verschillen van paar- denafrichting, hetgeen tegenwoordig helaas lang niet altijd het geval is. En voldeed nu die africhting nog maar aan de eischen, die de oorlog steltWie durft dat evenwel bevestigend te beant woorden, waar de practijk tegenwoordig dagelijks iets geheel anders te zien geeft. In Atjeh en in Djambi blijkt telkens en telkens weer, hoe slecht onze infanterie zich in het terrein en op het water beweegt: daaraan is voor een groot deel onze slechte recrutenopleiding schuld. In Atjeh was men genood zaakt het korps maréchaussee op te richten, d. w. z. een korps infanterie, dat wel opgeleid en gewapend was naar de eischen van de practijk. Het korps voldeed in die mate, dat er tegen woordig zelfs stemmen opgaan, om de veldbataljons van Atjeh weg te zenden en de maréchaussee aanzienlijk uit te breiden. Ook voor Djambi wordtnaar men beweertnu al een korps maré chaussee wenschelijk geacht. Geeft men daarmee niet aan het hoofdwapen een brevet van onbruikbaarheid? Hoeveel menschen zijn er reeds op Atjeh en Djambi gesneuveld of verdronken, omdat men fuseliers te velde zond, die niet voor hunne taak berekend waren, niet door eigen schuld, maar omdat men hun niet eene voldoende opleiding had gegeven. We richten bij de depotbat0118, recruten af en maken er van kazernebewoners, schildwachten voor garnizoens- en kampe- mentswacht, die gestraft worden, wanneer ze bij vergissing een verkeerd eerbewijs geven. De helft der recruten wordt gedu rende de eerste maanden van hun verblijf hier in Indië in de hospitalen opgenomen met vrouwenziekten, die hun lichaam sloopen. Is het te verwonderen, dat bij iedere expeditie het aantal evacuaties zoo enorm hoog is? Het is precies voorge schreven, hoeveel uur we den recruut per dag practisch mogen oefenen en in welke vakken hij bij zijne africhting moet pro- moveeren. Het inf16. exerc. reglement N. I. bepaalt, dat gedu-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 205