184 rende de eerste maand het practisch onderwijs niet meer dan 2 uur in beslag mag nemenlater kan dit tot 31/2 uur worden opgevoerd. Wanneer men nu aanneemt, dat een Euiopeaanof Amboinees na gemiddeld 4 maanden en de inlander na 8 maan den afexerceert, d. w. z. gedurende dien tijd hoofdzakelijk, dag in dag uit, uit de S. S. heeft staan exerceeren op een exercitie-veld en dan op eens geschikt wordt geacht voor den dienst bij een veld- baton., dan zal men zich afvragen, waarom recruten zoo opval lend weinig practisch mogen geoefend worden. Maar dan ver geet men, dat hij ook nog moet promoveeren in de vakken a. b. c. d. e. f. g. h. van art. 14 A. O. 1899 No. 20 en daarvoor is veel theorie noodig. Wie dat programma toch mag hebben samengesteld, want zeer voorname zaken, die de soldaat na aankomst bij het veld- bat0". onmiddellijk dient te weten, zijn weggelaten. Zoo b. v. behoeft van het schietvoorschrift alleen met vrucht doorloopen te worden het gedeelte, dat handelt over de voorbereidende schietoefening waarom worden den recruut niet geleei d de regels voor het individueele schot, de verplichtingen op het schietter- rein, iets van het prijsschieten enz.? Er is pas eene aanschrij ving gekomen, wat recruten van het velddienstvoorschrift moe ten weten om te kunnen afexerceerenvergeten zijn daarin 70, 71, 200 deel A en 67 deel B. Waarom is onder punt 9 van art. 14 niet opgenomen het re clame-recht? Bij zekere Eur. recrutencompifJ. is een aangevuld programma vastgesteld, hetgeen waarschijnlijk bij andere recru- tencompagnieën evenzeer het geval zal zijn. Wanneer men art. 14 nauwkeurig naleest, ziet men, dat het de bedoeling is om de africhting van afgeëxerceerde manschappen na aankomst bij de veldbat0"8. verder door te zetten. Ons is daar in den regel niet veel van gebleken; integendeel, wel zagen we een compagniescommandant, die meende, dat manschappen vol ledig afgericht van een depotbat0", kwamen. Wat den man bij een veldbat0". wel geleerd wordt, is het hem bij een depotbat0", ge leerde zoo gauw mogelijk te vergeten. Recruten, die gedurende hunne africhting bewijzen gaven van uitstekende schutters te zullen worden, werden bij een veldbat0n. slechte schutters. Is het niet teekenend, dat bij een veldbat0". op Midden-Java slechts 5

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 206