185 schiefcprijzen konden worden uitgereikt, terwijl het aantal deel nemers ruim 400 was (er waren dus meer dan 80 prijzen be schikbaar Waarvoor het noodig is, welk nut het heeft, dat bij een veld- bat0". schier eiken dag moet worden uitgerukt, hebben we nooit kunnen ontdekken; waarom wordt er niet meer tijd besteed aan gymnastiek, schermen en sport? Bij de opleiding van recruten dienen we ons af te vragen, welke eischen stelt het hedendaagsch gevecht (hetzij dan tegen een B.Y. of een I.Y.) aan den soldaat der infanterie in onze Indische ter reinen. De man moet in de eerste plaats zeer handig zijn in het terrein en op de kali, hetgeen vereischt een gehard, gezond en krachtig lichaam en verder een helder begrip hebben van zijne roeping en zijn plicht. We moeten hem ter dege oefenen in het gebruik van zijn geweer als schiet- en stootwapen, den inlander speciaal den klewang leeren hanteeren. Met recruten moet veel aan sport gedaan worden als zwemmen, footballen, hardloopen enz.. Reeds Dr. van Haeften wees in het I. M. T. No. 18 van '99 op het groote nut van zwemmen voor onze fu seliers: dagelijks zien we onze menschen op Atjeh en Djambi verdrinken. Met zeer veel instemming namen we kennis van het artikel „Militaire opvoedkunde" van „Dueimus" in den voorgaanden jaar gang van het I. M. T. afl. 5, 6 en 7 en van het artikel „de Tactiek der Marechaussee op Atjeh" door kolonel Boogaardt in de Mili taire Gids. We willen hier eene aanhaling doen uit hetgeen overste Hooyer meedeelde in zijne voordracht over „Militaire Moraal" (VIIe Ver slag Krijgswetenschap '94- '95 bldz. 509) „Mijne Heeren! Van de „jongelui, die een viertal jaren geleden nog voor mij zaten op de „schoolbanken der Academie te Breda, rusten er nu reeds eenigen „op de slagvelden van Lombok. Even dapper als hij, dien Tolstoi „u schetste, gaven zij hun leven. Evenals die jonge man hebben „zij wellicht in hunne uren van gevaar, in de donkere nachten „binnen den dewa-tempel, behoefte gevoeld aan iets, dat hen „steunen kon, aan eene vaste overtuiging, dat hun sneuvelen, nog „zoo jong, nog zoo vol hoop en illusie, ten goede zoude komen aan „het vaderland en vruchtdragend zou wezen als een verheven

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 207