- 186 „voorbeeld voor het leger, waarin zij diendenbehoefte gevoeld „aan een ideaal, waartegen zij konden opzien met den uitroep, „dien de dichter zijn jongeling in den mond legt: „leer mij „wati k doen moet om te sterven met moed en mannenkracht, „spaar mij de schande en oneer, die ik niet zal kunnen ver- „dragen." „Ja mijne Heeren, het is droevig te moeten constateeren, dat „ook zij—eere zij hun naam—het leger ingezonden waren, moreel „bijna even onvoorbereid hunne soldaten voor te gaan als die Rus- „sisehe jongeling, die bij al zijn goeden wil het niet verder bracht „dan hen te volgendat ook voor die jeugdige officieren bijna alles „onbekend was, wat voor ons twintig jaren vroeger onder een „sluier verborgen lag".en verder op bldz. 511: „De vorming van het karakter is voor den militair van niet min- „der gewicht dan de ontwikkeling van het verstand". Is het bovenstaande ook niet ten volle van toepassing op onze recruten, die ook morgen geroepen kunnen worden om hun leven te laten voor koningin en vaderland. Het is me een genoegen hier te kunnen constateeren officieren gekend te hebben, die bij de recrutenopleiding ook in deze richting werkzaam waren, die voorbeelden uit de krijgsgeschiedenis te pas wisten te brengen bij theorie over den velddienst, verplichtingen van den tirailleur in het gevecht enz. Mannen als Bernaard, Schelling, Marien, Sosmito en Overmeiren werden hun ten voorbeeld gesteld, opdat ze in moeielijke oogen- blikken even dapper zouden standhouden. Bij theorie over het doorzoeken van huizen werd een woord van hulde gewijd aan de nagedachtenis van Henri Yis bij het onderricht over belooningen werd hun meegedeeld, op welke wijze het 3e en het 7e bat™, de M. W. O. verwierven. Men zij evenwel voorzichtig in de keuze van boeken, die zich ten doel stellen Neerlands Krijgsroem in Insulinde te be handelen. Voor eene klas recruten werd voorgelezen het verhaal over Henri Vis uit Booms' „Krijgsroem". Bij de passage, waarin het sneuvelen van Vis wordt beschreven, schudden enkele recru ten het hoofd. Later hen daarover ondervraagd, bleek het, dat ze daar toeval-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 208