187 lig zelf bij tegenwoordig waren geweest en het gebeurde zich geheel anders had toegedragen. Het zij me vergund hier eene kleine beschrijving te geven van de wijze, waarop onderzoek kan gedaan worden naar de kennis en geoefendheid eener klas recruten, die in aanmerking is gebracht om af te exerceeren. De recruten met de beste plunje aan, ransel model gepakt, sergeant-instructeur met een gewichtig gezicht, luitenant en kapitein niet minder, staan op het exercitie-veld. Er wordt geëxerceerd uit de soldatenschool van achteren naar voren en van voren naar achteren. Zijn de recruten Europeanen, dan zijn er slechts enkelen, die alles verkeerd doen, zijn het Amboineezen of inlanders, dan blijken ze ongeveer alles vergeten te zijn, wat ze den voorgaanden dag nog uitstekend kenden. Is de chef in een goed humeur, welnu, dan exerceert de klas af, anders wordt de promotie nog een tijdje uitgesteld. Wanneer er tijd is, wordt er theorie gehouden ook en daarbij in den regel gevraagd over onderwerpen, die op het programma art. 14 schit teren door afwezigheid, als reclame-recht, regels voor het indivi- dueele schot enz. Wanneer de klas is af geëxerceerd, mag er door de tot soldaat gepromoveerde recruten niet meer worden geëxerceerd, zooals de naam ook duidelijk aangeeft: ze zijn a/geëxerceerd. Ze worden nu gebruikt voor allerhande corveeën, totdat hunne indeeling af komt, hetgeen dikwijls 2 a 3 weken duurt. In den regel worden ze over 5 a 6 veldbat™3. verdeeld, waar de africhting dan verder ophoudt. Nimmer zagen we bij het afexerceeren onderzoek doen naai de geoefendheid van eene klas in de gymnastiek, het schermen, het schieten, de beweegbaarheid in het terrein, of de man eenig begrip had van het vaandel, de beteekenis der M. W. O., van vaderlandsliefde enz. In het gymnastiekvoorschrift wordt toch ook op het groote nut van gymnastiek voldoende gewezen: „eene in de gymnastiek onderwezen afdeeling is op alle ter reinen sneller te verplaatsen, beter bestand tegen vermoeienissen „en bezit meer zelfvertrouwen dan eene afdeeling, die dat on derwijs niet heeft genoten." We gaven boven reeds de richting aan, welke o.i. gevolgd Dl. I. 1903. 13

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 209