188 moet worden bij de opleiding van recruten, als zijnde de eenige goede, daar ze gegrond is op de eischen, die de oorlog aan den soldaat stelt. Maar, zal men zich onwillekeurig afvragen, is er dan nimmer iets in dien geest gedaan; zeker wel, maar steeds op eene on voldoende wijze. Om het zedelijk bewustzijn van den soldaat te verhoogen, hem bekend te maken met de gevolgen eener slechte levenswijze, is verschenen de leiddraad voor het kader „Hygië nische en andere wenken voor den soldaat." Bij A. O. is voor geschreven om de menschen bekend te maken met de bepalingen der postspaarbank. Deze maatregelen waren werkelijk in het belang van den recruut. Ook komt het door betere maatregelen niet meer voor, dat van een detachement recruten na aankomst bij het depotbaton. on middellijk de helft wordt opgenomen in het hospitaal met vrou wenziekte, opgedaan op de stations tusschen Batavia en de plaats van bestemming, maar meestal te Batavia zelf. Tegenwoordig is het aantal slachtoffers per detachement hoogstens 2 of 3. Ook mag niet onvermeld blijven eene poging, die bij zeker recrutenbat0". gedaan werd, om het footballspel in te voeren. Yan gouvernementswege werden ballen en beenbekleedingen verschaft en een met de regels van het spel bekend officier aan gewezen om het spel te leiden. De proef werd alleen genomen met Europeanen (Amboineezen en inlanders kunnen het evengoed leeren en hebben er ook heel veel ambitie in) en slaagde volkomen. De recruten wa^en er dol op, ook het kader deed gaarne mee. In den regel werd éénmaal 's weeks gespeeld, alleen door de hoogste klas recruten, die daarvoor in 2 ploegen verdeeld was. De eene ploeg speelde 's middags van 3| 4^ uur, de andere van 4| 5^ uur. Het spel maakte zoo'n opgang, dat niet lang daarna ook vrij willige vereenigingen ontstonden bij de in het garnizoen aan wezige veldbataljons, ja zelfs de officieren volgden het goede voor beeld. Maar op eens was alles uiter kwam last van hoogerhand, dat alleen mocht worden gespeeld buiten de diensturen. De proef was daarmee ten doode opgeschrevende bedoelde recruten had den de navolgende diensturen: exerceeren van 6| 8| uur, poetsen van 9 9| uur, theorie van 10 10f uur, 's middags

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 210