192 steld, die zelden zichtbaar waren. Hoewel met dit systeem nim mer beslissende uitkomsten verkregen konden worden, was er het voordeel aan verbonden, dat zelfs door een overmacht aan onze zijde, die vuurmonden moeilijk tot zwijgen konden worden ge bracht, en dat hun vuur een zeer demoraliseerenden invloed had, omdat men moeilijk kon bepalen van waar het kwam. Door den verdediger is dit systeem toe te passen, wanneer de aanvaller slechts over een gering aantal vuurmonden beschikt. Aanbeveling zou het verdienen, dat het reglement toeliet van beide wijzen van opstelling, naar gelang van omstandigheden, gebruik te maken, waarbij het wenschelijk zou zijn de vuurmon den sectiesgewijze in stede van stuksgewijze op te stellen. Nog heeft, vervolgt de schrijver, de toepassing op groote schaal van dekking middels aardwerken in Zuid-Afrika een andere zij de van de zaak in het licht gesteld. Al werd vóór het uitbreken van den oorlog wel vermoed, dat van dergelijk soort dekkingen gebruik zou worden gemaakt in den modernen oorlog, weinig of geen practische oefeningen werden ooit door onze batterijen gehouden tegen gedekt opgestelde doelen- Het inschieten op dekkingen werd overgelaten aan de houwit sers van de vestingartillerieschool te Lydd. Het resultaat hiervan was, dat de werkelijke oorlog ons moest doen zien, dat veldge schut weinig waarde heeft tegenover gedekt opgestelde troepen,, met bet onvermijdelijk gevolg, dat in vele gevallen te veel van de artillerie verwacht werd. Veldgeschut tegenover den vijand achter dekkingen, door den bodem gevormd, vermag niet anders dan hem daar vast te hou den door een onafgebroken regen van projectielen. Betwijfeld mag worden of aan dekkingen, als die der Boeren, ernstige schade kan worden toegebracht, zelfs door direct vuur van zwaar geschut. In elk geval, al moge direct vuur ook uit werking hebben, deze zal slechts volkomen worden door het ge bruik van zware G. Tegenover troepen op open terrein zal daarentegen een regen van kleine projectielen meer afdoende blijken. De waarde van, wat men zou kunnen noemen, middensoort geschut, komt mij in verband hiermede, zeer twijfelachtig voor. Wat de bewegelijke artillerie betreft, merkt de schrijver nog;

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 214