193 op, mag niet vergeten worden, dat de groote uitwerking van het moderne geweervuur de sterkte van verdedigende stellingen aan zienlijk heeft doen toenemen, waardoor de waarde van bereden troepen, die deze stellingen kunnen omtrekken, toegenomen is. De bewegelijkheid van eene afdeeling artillerie, bestaande uit drie batterijen van zes stukken, laat veel te wenschen over. Het gebruik van snelvuurgeschut echter maakt het mogelijk het aan tal stukken in een batterij van zes op vier te brengen. Door een dergelijke verandering kan tevens gemakkelijker dekking- worden verkregen en wordt het doel, den vijand geboden, klei ner; ook kunnen de batterijen beter in de hand worden gehouden. De schrijver zegt aan het einde zijner beschouwingen, dat het hem wenschelijk voorkomt voor het tactisch optreden geen vas te voorschriften te geven. Het initiatief wordt daardoor beperkt, meent hij, het ontdekken van fouten zeer moeilijk en nieuwe denkbeelden kunnen geen ingang vinden. Wanneer officieren, van wie geëischt wordt, dat zij hun re glementen van buiten kennen, in moeilijke, onvoorziene omstan digheden komen, weten zij niet op welke wijze het meeste voor deel te trekken van de hun toevertrouwde macht, daar alle ini tiatief in den regel bij hen is uitgedoofd. Is een systeem echter op breede en algemeene beginselen op gebouwd, dan kunnen de onderaanvoerders in verband met de omstandigheden de détails aanvullen. Alvorens dit werk voort te zetten, schijnt het me niet ondien stig hier in het kort den inhoud in te lasschen van een twee tal werkjes, onlangs verschenen, van de hand van den General- leutnant z. D. v. Reichenau, getiteld Einflusz der Schilde auf die Entwickelung des Feldartilleriematerials und der Taktiken de Erganzungdaarop. In het eerstgenoemde werkje zegt de schrijver in een voorbe richt: „Auf dem Gebiete der Feldartillerie bereitet sich eine „tiefgehende Umwalzung vor, die, wie jede bedeutende Veran- „derung im Waffenwesen, auch die Gestaltung der Taktik und „in diesem Falie der Taktik aller Waffen beeinflusst. Die Yer- „anlassung zur Umwalzung ist in der Herstellung des mit Schutz- „schilden versehenen Rohrrücklaufgeschützes zu erblicken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 215