194 „Nachdem diese Erfindung zur Thatsache geworden ist und „nachdem Frankreich bereits die praktischen Konsequenzen für „seine Bewaffnung daraus gezogen hat, bewirkt sich die weitere „Entwickelung mit der Notwendigkeit nnd Unausbleiblichkeit „eines Naturgesetzes. „Kein Staat von Bedeutung wird sich der Umwandlung seiner „Feldartillerie entziehen können und es handelt sich deshalb „durchaus nicht um die Frage ob, sondern wie nach der Rich- „tung der neuen Entwickelung vorgegangen werden soil. „Die vorliegende Studie will sich mit der Klarung dieser Fragen „von weittragender Bedeutung befassen". In het eerste hoofdstuk, getiteld „Die Schildeein Zwang!" betoogt de schrijver, dat schilden aan de vuurmonden beslist noodig zijn en zegt hij o.a.In het toekomstige gevecht zullen door schilden gedekte vuurmonden onontbeerlijk blijken om zich het succes te verzekeren; kanon terugloopaffuiten zijn daarvoor noodig. De schilden zullen alleen dekking kunnen verschaffen tegen geweer- en G.K. projectielen en tegen scherven; de afmetingen moeten echter zoodanig zijn, dat ook tegen „Schragfeuer" dekking verkregen wordt. Stelt men zich den strijd voor tusschen ongedekte en door schilden gedekte vuurmonden van overigens gelijk vermogen, dan zal het wezen daarvan ongeveer overeenkomen met den strijd tusschen eene achter dekkingen opgestelde vuurlinie en ongedekt rechtopstaande schutters. Zijn beide partijen gelijk geoefend, dan is de som der treffers in beide doelen afhankelijk van de grootte der geboden trefvlak- ken, zoodat de uitslag van het gevecht aan geen twijfel onder hevig kan zijn. Schilden zijn dus bij de veldvuurmonden beslist noodig, zoo dat hier sprake is van dwangwaaraan de artillerie zich niet ongestraft kan onttrekken. Deze meening berust niet op theorie, maar op feiten, want elke op dit gebied genomen proef bewijst steeds opnieuw, dat de strijd van een niet door schilden gedekte batterij tegen een gepantserde in beginsel hopeloos is. In het tweede hoofdstuk „Die vermeintlichen Nachteile der

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 216