195 Schilde" toont de schrijver aan, dat van de nadeelen, aan het ..gebruik van schilden toegeschreven, n.l. le grooter zichtbaarheid, 2e ongunstige invloed op het moreel der bediening, en 3e gewichtsvermeerdering, alleen de laatste steekhoudend is gebleken. Zoo zegt hij omtrent punt 1 Op de afstanden, waarop zich de artilleriestrijd afspeelt, is een goed in het terrein opgestelde batterij altijd moeilijk zichtbaar. Eerst door beweging in de batterij wordt zij gewoonlijk waar genomen. De schilden zullen dus eerder vermindering dan vermeerdering- der zichtbaarheid tengevolge hebben. Wat betreft punt 2 merkt de schrijver op: De infanterie hoort men alleen spreken van het nut der dekkin gen, nooit van den demoraliseerenden invloed er van; zelfs de moeilijkheid, om de schutters van uit eene dekking een voor- waartsche beweging te laten uitvoeren, wordt geen reden geacht, er geen gebruik van te maken. Hoe kan men nu bij de artil lerie wel een nadeel in gepantserde dekkingen zien Eene ach ter schilden gedekte bediening zal zich beter van haar taak kunnen kwijten dan de ongedekte. Bovendien werd bij kanon niers van de achter wallen, in kasematten en in pantsertorens op gestelde, vuurmonden nimmer gesproken van daling van het moreel tengevolge daarvan. Omtrent punt 3 vinden we het volgende: Een doelmatige pantsering van den vuurmond verhoogt het gewicht met ongeveer 150 KG. Dit is veel. Beschutting door onvoldoend sterke schilden heeft echter geen zin, want evenzeer als men tot het gebruik van schilden ge dwongen wordt, is men ook genoodzaakt goeddekkende schilden aan te wenden. Het geschut, zooals dat nu te velde gebruikt wordt, kan on getwijfeld niet met een gewicht van 150 KG. aan schilden worden bezwaard, waaruit dus volgt, dat een geheel andere vuurmond noodig is. Tevens zal dan blijken, dat een reeks voordeelen ver bonden is aan de invoering van dien lichteren vuurmond, die â– desalniettemin een grooter vermogen heeft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 217