199 terwijl zij bovendien een groote uitwerking op het moreel hebben. Op de vraag, hoe treffers verkregen kunnen worden, antwoordt de schrijver: door vuurmonden met groote trefkans en ruime munitieuitrusting. Beide wijzen op het klein kaliber, waarvan de trefkans door verhooging van de snelheid van het projectiel te vermeerderen is, en waarvoor bij hetzelfde munitiegewicht het grootste aantal projectielen kan worden medegevoerd. Bij den artilleriestrijd zal, onder overigens gelijke omstandig heden, de grootste kans op succes aan die zijde zijn, waar men over het lichtste geschut met de grootste trefkans en de grootste munitievoorraad beschikt, en niet bij de artillerie, die de tegen partij met een regen van G-.K. overstelpt. Niet het in het doel gebrachte projectiel is beslissend, maar het in het doel meest werkzame projectiel. De G. van het pant- sergeschut beantwoordt aan dezen eisch. De hoofdstukken VIII, IX en X „Der Fortgang des Gefechts nach entschiedenem Artillerie-Kampf', „Das Panzergeschütz beim Angriff und bei der Verteidigung" en „Der wachsende Einfluss der Feldartillerie" zal ik stilzwijgend voorbijgaan; alleen de drie laatste alinea's schijnen me de aanhaling overwaard: „Deshalb wird künftig kein Staat Feldgeschütze ohne Schilde „einführen und keine Feldartillerie wird ihre jetzige Munitions- „ausrüstung beibehalten! „Die zur Zeit vorhandenen, sowie die meisten der im Versuch „befindlichen Feldgeschütze sind überholtein, auf neuer Grund- „lage aufgebautes, Material kündet sein Erscheinen an „Pochend auf den Schutz ihrer ehernen Itüstung und ihrer Gra naten zerschmetternde Kraft, fordert und erzwingt die kommen- „de Feldartillerie für ihre machtvolle Entwickelung freie Bahn.' In de, in den aanvang reeds genoemde, „Erganzung" zegt de schrijver in de gelegenheid te zijn geweest om het theoretisch resultaat zijner onderzoekingen practisch te doen beproeven. Vra gen betreffende de constructie, vooral op het gebied der artillerie, zijn niet op papier op te lossen; wie buiten de practijk staat, zegt hij, mist de basis tot oordeelen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 221