201 vuurmond die alleen G. als projectielen heeft, waarvan de aan slag goed waar te nemen is veel eenvoudiger is dan met het bestaande veldgeschut. Dit zal vooral blijken in gevechten, waar bij snel en op verschillende doelen en afstanden geschoten moet worden, zooals bijv. bij bewegende doelen het geval is. De ab soluut stilstaande vuurmond laat toe, dat de schoten snel op elkaar volgen, zoodat reeds door één batterij een onafgebroken vuurregen over het doel uitgestort kan worden. Hoe gemakkelijk het waarnemen is, ook bij het schieten op be wegende doelen, blijkt uit de mededeelingen van een Duitsch of ficier, die aan de zijde der Boeren den Zuid-Afrikaanschen oorlog medemaakte. In het 8e Beiheft van het „Militar Wochenblatt" van 1901, alwaar hij zijne ervaringen neerschreef, zegt hij, spre kende van den 3,7 cM. Maxim-Nordenfeit vuurmond: „Die ununterbrochene Reihe von sichtbaren Aufschlagen macht „diese Geschütze besonders geeignet, bewegliche Ziele schnell „zu fassen, ohne hierbei grosse Geschicklichkeit zu verlangen. „Ich glaube aber, es wird mir jeder Artillerist recht geben, dass „es mit unseren Feldgeschützen sehr schwer ist, schnellbeweg- „lichen Zielen gegenüber, namentlich wenn sie quer kommen, „kurze Momenten erfolgreich auszunützeii, wenn man die Ent- „fernung noch nicht hat. „Ich halte diese Feurwaffe für sehr wirksam bei Kavallerie- „gefechtengeeigneter vielfach, wie unser jetziges Geschütz, denn „zu den oben erwahnten Vorzügen kommt noch hinzu, dass „man stets genau weiss, wo man mit seinen Schüssen liegt." De schrijver besluit hieruit, dat: „das Schiessverfahren mit einem über eine grosse Munitions- „menge verfügenden Rohrrücklaufgeschütz in seiner Wirkungs- „fahigkeit erheblich über das Aufschlagschiessen der bisherigen „Laffetenrücklaufgeschütze hinausgeht." Terwijl bij de laatste slechts sprake is van uitwerking, zoo lang het doel zich bevindt in de terreinstrook, waarop men in geschoten is, laat het lichte G. kanon het doel niet meer los. Hoe werkzaam was in den Zuid-Afrikaanschen oorlog niet reeds de pom-pom G, en toch was dit slechts x/2 KG. wegende pro jectiel betrekkelijk zeer primitief. Wat betreft de uitwerking van het projectiel tegen infante-

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 223