2 Het spreekt daarom van zelf, dat we, alvorens die leiding zelf te bespreken, eerst en vooraf deze gevolgen onder de oogen moe ten zien. Het opkweeken van een boom toch wordt onmogelijk, indien men zich vooraf geen rekenschap geeft van zijn aard en geschiktheid. Niemand beter dan de jonge 2e luitenant zelf zal kunnen gevoe len hoeveel hem nog ontbreekt, wanneer hij voor het eerst met de practijk van het Indische officiersleven kennis maakt. Niet alleen, dat hij in een voor hem ongewoon militair milieu is geplaatst, maar ook, en dit niet het minst, zijn gansche maat schappelijke positie is hem vreemd. De leiband, hem zoowel van de zijde der ouders als van die der leeraars 0111 de lendenen ge slagen, is op eenmaal ontgespt, en met zijn idealen en aspiraties, maar ook met zijn neigingen en hartstochten, staat de tot man gepromoveerde jongeling te midden van een omgeving, die hem sympathiek dan wel vijandig toeschijnt, al naar gelang de indruk welke zij op hem, of hij op haar maakt, gunstig of ongunstig is. Daar het onbekende doorgaans onbemind doet zijn, is het tien tegen een, of de eerste kennismaking met het Indische leven zal den 2™ luitenant onaangenaam stemmen; in elk geval teleur stellen. Hij dacht met jeugdig vuur de wereld te overwin nen, en ziet, die wereld treedt hem zóó overmachtig en tegelijk zóó imponeerend tegemoet, dat hij aan zich zelf niet aan an derenmoet bekennen, zich te'hebben vergist. Het is de eer ste ontgoocheling; het eerste uiteenspatten van de eerste zeep bel. Niet hij staat in al zijn grootheid tegenover de samenle ving, maar wel omgekeerd, deze tegenover hem. Later vertoo- nen zich meer vingerwijzingen, die hem met gebiedend gebaar een bepaalden weg dwingen te volgen. Telkens weer drukt de regelmaat van het werkelijke leven als lood op de wieken, zoodra hij zijn vlucht, hetzij in goede dan wel verkeerde richting, denkt te nemen. Dit, voor wat zijn maatschappelijk bestaan betreft. Tegenover de militaire gemeenschap ontwikkelt zich een zelfde proces, echter minder geleidelijk, meer met ruwe schokken. Hier geen langzamerhand en gaandeweg verkennen van, maar een bot weg plaatsen voor de harde noodzakelijkheid. Bij de aanraking

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 22