211 Probolinggo naar Bandoeng) nam de Minister terug, zoodat voor •de inrichting van de hoogvlakte bij Bandoeng dit jaar f 671.000 wordt verwerkt. Naar aanleiding hiervan nog het volgende: In den jongsten Zuid-Afrikaanschen oorlog heeft men gezien van welk nut de ateliers van een spoorwegmaatschappij voor een strijdend leger kunnen zijn. Die werkplaatsen moeten echter voor de in het belang van het leger uit te voeren werkzaamheden eenigszins ruimer ingericht zijn. Het is dan ook zeer goed gezien, dat men ook in de koloniën de ateliers van de staatsspoorwegen te Ban doeng in oorlogstijd wil benutten. Voor de wijziging dier inrich ting paraisseert op de loopejade begrooting f 27.000. Niets ontbeert de Europeaan moeielijker dan brood, dit is een van de onaantastbare stelregels voor legerverpleging. Dit is ons legerbestuur niet ontgaan; daarvan geeft de begrooting voor 1903 het bewijs. Een som van f 9400 is daarom uitgetrokken voor de oprichting van eene militaire bakkerij te Tjimahi, die o.m. ten doel heeft militaire bakkers op te leiden. Ik breng hierbij nog even in herinnering, dat te Magelang bij het korps genie troepen eene proef aan den gang is om na te gaan of het moge lijk is door niet in een militaire bakkerij geschoold personeel met den Peyerschen veldbakoven in Indië goed brood te bakken. Ik hoop, dat deze proef gelukt, want dan zal ook op expeditiën van eenig belang steeds de verstrekking van brood aan de troepen mogelijk zijn, terwijl in den strijd tegen den B. Y. profijt zal kun nen getrokken worden van de daartoe opgeleide militaire bakkers. Verder lezen we uit de begrooting, dat allereerst begonnen zal worden met te Tjimahi een nieuw kampement voor de genie troepen te bouwen, zoodat onze mineurs en sappeurs spoedig van Magelang naar Tjimahi zullen verhuizen. Nu Poeloe Wè blijkt een waardevol kolenstation te zijn, en de zwarte diamant in oorlogstijd een zeer waardevol artikel vormt, moest ook gedacht worden aan de bescherming van dat eiland. Voor den aanvang met batterijbouw aldaar is voor dit jaar f 37.000 beschikbaar. Die batterijen zullen bewapend worden met zwaar geschut van de marine, alhier achtergelaten door verouderde, repatrieerende schepen van het auxiliair eskader. De pharmaceutische dienst van ons leger is door deze begrooting

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 233