MODERN VELDGESCHUT VOOR DE INDISCHE ARTILLERIE. 1) Het veldgeschut-vraagstuk verkeert thans ten onzent in het stadium der proeven. Deze moeten uitmaken of practisch bruik baar is, wat op papier het beste leek. Het tijdperk der theore tische overwegingen is thans afgesloten, zal men ons toeroepen, de theorie moet nu voorloopig zwijgen. Toch voelen wij ons genoodzaakt tot spreken en wel, omdat wij de grondbeginselen, die aan het proefmaterieel ten grondslag liggen, geheel verkeerd achten. En juist over het gronddenkbeeld heeft de commissie,, belast met de proeven, niets te zeggenzij moet nagaan of bij een buiten haar om bepaald totaalgewicht de beweegbaarheid van het materieel voldoende is, of de soliditeit niets te wenschen overlaat, of vuursnelheid, Y0, spreiding enz. in werkelijkheid zoo zijn als de fabrikant beweerde, in één woord zij moet het proef materieel toetsen aan de den constructeur gestelde eischen. Maar of die eischen op een goeden theoretischen grondslag berusten, daarover heeft de commissie geen oordeel te vellen. Daarom behoeft de critiek der publieke opinie het rapport dier commis" sie niet af te wachten om ernstig te waarschuwen tegen het doen van een zeer kostbaren misgreep. De Indische veldartillerie is bijna uitsluitend bestemd om te gen een B. Y. op te treden. Daar zij zoo goed als zeker niet in de meerderheid zal zijn, moet ernaar gestreefd worden, dat de qualiteit althans niet minderwaardig zij. Nu is het maai de vraag, of dit laatste bereikt kan worden zonder al te groote financieele opofferingen, of het mogelijk is met Indische paard- jes een stuk, als in Europa gebruikelijk, te vervoeren. Ons 1) Met het oog op het actueel belang der zaak en op dringend verlangen van den schrijver wordt dit artikel nog aan deze aflevering toegevoegd. In verband hiermede zal aflevering drie een weinig kleiner zijn dan in den laatsten tijd het geval is. Redactie

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 237