217 staat op het punt eene groote fout te begaan. De quaestie is deze Toen de eischen voor het nu in beproeving zijnde geschut wer den opgesteld, toen dit werd gekocht, was het misschien te bil lijken, dat veerspooraffuiten werden aangenomen. In den tijd, die verliep, voor het materieel in Indië aankwam, is de publieke opinie zoowel hier als in Europa geheel omgeslagen ten gunste van de kanonterugloopaffuiten. Daarom heeft men voor de proef- batterij nieuwe affuiten nabesteld en met deze bestelling heeft men ons inziens eene schromelijke vergissing begaan. Veldge schut op veerspooraffuit is snellaadgeschut; dit is te beschouwen als eene verbeterde editie van het oude materieel. De wijze van gebruik blijft dezelfde; van de grootere vuursnelheid wordt slechts bij uitzondering gebruik gemaakt. Veldgeschut op kanonterug- loopaffuit is snelvuur geschut; dit eischt een geheel andere tac tiek, die slechts toegepast kan worden, indien het geheele ma terieel met het oog daarop geconstrueerd is. Aan het gebruik van affuiten met hydraulische remmen te velde kleven nadeelen, die men slechts in den koop toe neemt, om de twee groote voor- deelen te kunnen benutten, te weten: snelvuur en schilden. In dien echter geen automatische tempeerinrichting, dekking geven de caissons, goede middelen voor indirecte richting enz. aanwezig zijn, dan is het niet mogelijk van de voordeelen, die het gebruik van kanonterugloopaffuiten wettigen, partij te trekken. Gaat men na, wat er bij gebruik van deze affuiten van het proefmaterieel behouden kan blijven, dan komt men tot de conclusie, dat dit bitter weinig zal zijn. Het kanon is dan te zwaar, omdat tappen en voetstukken voor richtmiddelen gemist kunnen worden; de .aan het kanon te bevestigen klauwen, de reminrichting en de af fuit zijn nieuw. Aangezien daardoor het gewicht van het afge legde stuk grooter wordt, moet, ten einde het gewicht van het aangespannen stuk op het nu eenmaal aangenomen maximum van 1160 KG. te houden, de voorwagen lichter zijn; tevens zal ■de inwendige inrichting moeten gewijzigd worden. De caisson- achterwagen moet dekking verleenen aan een deel der bedienings manschappen en daarom van een pantserplaat voorzien zijn, die een 100 KG. zal wegen. Alleen de munitie blijft bruikbaar, met uitzondering van de buizen, die voor het stellen met eene auto matische inrichting moeten worden ingericht.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 239