3 van den strengen geest, die elk militair voorschrift beheerscht, krimpen de zoo fijn bewerktuigde voelhorens der ziel ineen, en onmiddellijk daarmede verdwijnt de illusie, reeds de maarschalks staf te bezitten, en tegelijk ook het vertrouwen op eigen gaven en kracht. Maar, gelukkig slechts voor een moment. De veer kracht van een jong en onbedorven gemoed is groot, en het bloed bruist nog snel door de aderen. Geholpen door de geheel intact zijnde geestkracht, treedt het teruggedrongen ideaal weder te voorschijn, en opnieuw wordt er gestreefd en gestreden, totdat wederom en telkens weer de straffe hand van reglement dan wel bevel het ideaal verjaagt, en de strijd tot nutteloosheid doemt. Gelukkig hij, die, niet door eigenliefde of waanwijsheid verblind, door dezen strijd, door dit geestelijk vallen en opstaan, zijn zwak heid en kracht leert kennen. Voor hem is dit eerste gedeelte van de officiersloopbaan van onberekenbaar nut geweest, omdat hij daarop zoowel de rozen als de doornen heeft opgemerkt, en hij zal hebben ingezien, dat het vinden van de eerste, en het vermijden van de laatste alleen dan met vrucht geschiedt, wanneer eigen wil en karakter zich daarin met ernst hebben geoefend. Niet door eigenliefde of waanwijsheid verblind Het is noodig het verband te verwijderen en de wond te ont- blooten, zal werkelijk genezing worden aangebracht. Nu danhet gros van onze nieuwbenoemde 2e luitenants lijdt o.i. aan een reeds chronisch geworden kwaal; zij heet eigenwaan Slechts voor een zeer klein deel is dit eigen schuld. De voor afgaande militaire vorming, die zich alleen bezig houdt met het intellect, maar overigens het karakter negeert, is hiervan de voor naamste oorzaak. Niet alleen, dat van het karakter kan worden gezegd, dat geen vorming misvorming beteekent, en dus door verwaarloozing van zijne eigenschappen reeds als van zelf de gebrekkige opvoeding te voorschijn treedt, maar vooral de ont wikkeling van enkel het verstand maakt, dat een te hooge dunk van zich zelf wordt verkregen, waardoor hoogmoed op bedenke lijke wijze wortel schiet. Reeds vroeger wezen we er op 1), dat de uitingen van het zie- leleven zich niet alleen in denkenmaar ook in voelen en loïllen of pedanterie. 1) Indisch Militair Tijdschrift 1901, No. 5, 6 en 7.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 23