- 218 Zou het daarom niet beter zijn, als de artillerie rondweg- erkende, dat, sedert het proefgeschut besteld werd, de denk beelden gewijzigd zijn en dat daarom de twee ton, voor het proefmaterieel besteed, grootendeels nutteloos zijn weggeworpen? Ja, het zal moeilijk zijn nieuwe middelen te krijgen, nu de finan- cieele toestand van Indië regeering en volksvertegenwoordiging- dwingt zooveel mogelijk op uitgaven voor het leger te beknib belen. Maar deze overweging mag geen aanleiding zijn om maar op den ingeslagen weg door te gaan. Wordt het materieel in gevoerd, zooals het beproefd wordt, dan zit de Indische veldar tillerie de eerste vijftien jaar vast aan geschut, dat een mislukt samenbaksel is van twee systemen; worden bij definitieve invoe ring de noodige, zeer ingrijpende wijzigingen aangebracht, dan is het materieel eigenlijk gezegd niet beproefd. En al bleek dan, dat de fabrikant overeenkomstig zijne goede reputatie ons geen kat in den zak had verkocht, dan nog zou het Indische veldge schut minderwaardig zijn tegenover dat van een B. V.. Daarom beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald; men erkenne de gemaakte vergissing, die voor een groot deel slechts aan het rusteloos voortschrijden der techniek te wijten is; voor een ander deel aan het isolement, waarin men zich in Indië bevindt en waardoor het onmogelijk is steeds van de vorderingen der techniek op de hoogte te zijn. Zelfs een tegenstander van de nieuwe tactiek der snelvuurka nonnen, de Italiaansche kolonel Allason, wijst erop, dat het in voeren van een kanonterugloopaffuit bij snellaadmaterieel non sens zou zijn: „Qu'on réfléchisse bien oü Ton veut aller et qu'on fasse attention oü l'on va, parceque dans le système frangais les choses, les conditions, sont liées et logiquement liées, et je ne crois pas qu'il y ait utilité ou avantage aucun a copier une partie sans l'autre. Selon moi, il faut tout accepter depuis les premières jusqu'aux dernières conséquences ou tout rejeter." 1) Men zal misschien verwonderd vragen, waarom wij thans de invoering van een vuurmond met een werkzaam Gr.K. schot be pleiten, na in een vorig artikel de G-.K. zoo te hebben afgebroken. Wel, ten eerste komen de voordeelen bij veldgeschut door de groote V0 beter uit dan bij een kort bergkanon en ten tweede kan eene 1) Rev. d'Art. aoüt 1902 p. 341.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 240