219 veldbatterij niet zoo door het terrein scharrelen, zoodat er min- de'r gevaar bestaat voor vochtig worden van de munitie. Eindelijk wenschen we practisch te blijven en nu weet een ieder wel, dat Indië uit den aard der zaak het voorbeeld van Europa volgt. Toch gelooven wij, dat de volgende evolutie, die de Europeesche veldartillerie doormaakt, zal resulteeren in de triomf der dan vol doende ongevoelige automatische kleinkaliber snelvuurkanonnen, terwijl daarnaast aan de veldhouwitsers eene grootere plaats zal worden ingeruimd, dan zij nu innemen. Buitenlandsche autoriteiten. De heer den Ouden schreef in afl. 9 van het I. M. T. 1902 „De groote fout, welke onze legertoestanden kenmerkt, is een gevolg van de omstandigheid, dat we nooit op onze eigen beenen hebben gestaan, dat men van oudsher ons leger speciaal in Nederlandheeft willen schoeien op een buitenlandschen, bij voorkeur Duitschen voet." In 't algemeen heerscht bij ons de neiging het Duitsche leger voor een modelleger aan te zien, dat men zooveel doenlijk moet copieeren. Vooral bij de bereden artil lerie is het blindelings volgen van het Duitsche voorbeeld ge woonte. Onze reglementen, onze schietregels worden gewijzigd in navolging van de veranderingen, in de Duitsche voorschriften aangebracht; ons materieel wordt in Duitschland gekocht; onze paarden, onze stukrijders volgens de Duitsche methode afgericht onze tactische en technische kennis putten we uit Duitsche tijd schriften en werken. „Ho, ho!" hoor ik een der lezers roepen „en de Revue d'artillerie dan, wordt die niet gelezen En dan moet het antwoord luiden: „Neen, de Rev. d'Art. wordt niet gelezenzij wordt alleen doorgebladerd en soms nog eens opgesla gen om de beschrijvingen en vooral de getallenopgaven van het door de industrie geconstrueerde materieel na te gaan." Zoo vonden wij in de bibliotheek van een der grootste artillerie garnizoenen ruim twee jaar na het verschijnen het praehtartikel van den toenmaligen kolonel Percin over „Repartition du feu" nog ten deele onopengesnedenZoek in de jaargangen van het I. M. T. en ge vindt, dat de meeste onzer schrijvers slechts de denkbeelden van Duitsche schrijvers, vooral van Gen. Rohne, trachtten te wijzigen naar Indische toestanden. Zoek in krijgs- Dl. I, 1903. 15

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 241