221 "vragen Duitsche beroemdheden om het voorbeeld der Franschen na te volgen, natuurlijk tegelijk rekening houdende met de ver beteringen in de thans verloopen 5 jaar door de industrie weer gemaakt. Thans schrijft een Rohne in een gewoon dagblad om het Duitsche volk op te wekken nazes jaar weer een nieuw offer te brengen en het legerbestuur de noodige fondsen te geven 0111 •de vergissing van 1896 te herstellen. Waar vindt men in de Duitsche taal het aequivalent voor het werk van den Franschen kolonel Langlois, die in 1890 alle hervormingen anticipeerde? Toen de Indische artillerie eene proefbatterij bestelde, was Rohne nog een voorstander van veerspooraffuitenwij bestelden die verouderde dingen. Gelukkig ondervond het uitzenden van de batterij nog al vertraging, immers volgens de Mem. van Toe lichting 1902 zou einde 1901 de batterij in Indië zijn en zij kwam eerst in Juli 1902. Gelukkig, schreven we, want intusschen was Rohne tot de Rohrrücklauf bekeerd en wij bestelden toen ook nog van die affuiten. Nu zouden we vrede kunnen hebben met het navolgen van Rohne's denkbeelden, als hij het steeds bij het rechte eind had. Maar ook hij dwaalt wel eens en er kent dit openhartig genoeg (1). Nu volgt hier niet uit, dat wij de groote kennis van Generaal Rohne willen afbreken, alleen hij is voor ons geen afgod en lijdt misschien te veel aan Krupp-vereering. Men hoore ook de denk beelden van anderen, die door connecties met de fabrieken in hun land andere en dikwerf betere resultaten zien dan Krupp in den laatsten tijd bereikte. „Erst studieren, dann probieren." Is de ge middelde Indische artillerist echter niet pas met het studeeren be gonnen, toen het probeeren reeds aangevangen was? Is daardoor niet het getal schrijvers, die van hunne meening omtrent ons toekomstig veldgeschut kond deden, zoo bitter klein? Eigenlijk gaf alleen C. een uitgewerkt plan. En zoo werd de taak voor dengene, die het proefmaterieel bestellen moest, dubbel zwaar! Betveegbaarheid. In de practijk is gebleken, dat het materieel van 7 cM. L.A. (1) Men zie de gulle bekentenis omtrent het verkeerde inzicht in de uitwerking van brisant Gr. in K. Z. 8-1899 en over affuitconstructie in K. Z. 8-1901. Ook is hij bekeerd tot de metalen eenheidspatronen (K. Z. 8-1901 S. 399); intusschen zit Duitschland met eene gescheiden lading opgescheept.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 243