225 te worden, dat bij het hier voorgestelde materieel voor het ge ringe gewicht van het voorstel de voordeelen van eene beperkte asvrijheid minder uitkomen. Ook bij het proefmaterieel is dit middel toegepast om de stabiliteit te verhoogen tot groote ver rukking van een ieder, hoog of laag, die de vergelijkende proe ven met het oude materieel meemaakt. We hebben thans de voornaamste bezwaren besproken, die men uit een oogpunt van beweegbaarheid, en uit andere oog punten zijn er geen, tegen het gebruik van een Europeesehen veldvuurmond in Indië kan aanvoeren en wij gelooven, dat, alles in alles genomen, de bezwaren toch geen overwegenden invloed kunnen doen gelden. De beweegbaarheid zal iets verminderd worden; we zullen nu eenige verbetering aangeven, waardoor de beweegbaarheid van het hier voorgestelde materieel zeker niet minder zal zijn dan die van de tegenwoordige veldbatterijen en die is immers voldoende. Die verbeteringen dan hebben betrekking op eene betere ver deeling van de trekkracht, op het gebruik van betere tuigen en van paardetrekveeren en op eene betere opleiding van de stukrijders. Eene wijdloopige bespreking van dit alles valt buiten het kader van dit artikel; trouwens in het I. M. T. is zoo dikwijls en nu onlangs weer in afl. 10 op verschillende punten gewezen. 1) Toch ziet men bij verschillende batterijen en ook in onze reglementen nog zulke eigenaardige beginselen en methodes volgen; 2) het detacheeren van een Indisch artil lerist aan de Hollandsche Rij- en trekschool is een stap in de goede richting; dat er meerdere mogen volgenEn hoe kan men Javaansche recruten de hulpen etc. leeren en uitleggen in het Maleisch De meerderheid der artillerieofficieren, vooral der jongeren, dweepte zoo met den mond met de veld, maar wie heeft zich nu eens de moeite gegeven eene grondige studie te maken over 1) Men leze ook het hoogst belangrijke artikel van den kapitein P. Macharfc, getiteld „Chevaux et Yoitures d'artillerie" in de Rev. d'Art. van 1900 en 1901. 2) Men schijnt verkeerdelijk te meenen, dat het achterp'aard, behalve sterk, ook groot moet zijn; het draftempo is bijna steeds te snel; waarschijnlijk zijn de reglementaire 200 M. in de minuut nog te zwaar; het onophoudelijk op - en afzitten op goede, vlakke wegen, als om Weltevreden, heeft geen zin enz.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 247