226 het trekken van paarden en alles wat daaraan annex is? Over rijkunst daarentegen leest men dikke deelen. Welk systeem? Uitgaande van het gewicht van het afgelegde stuk, zou men nu de verschillende gegevens voor vuurmond en affuit kunnen berekenen. Practischer is het eene keuze te doen uit wat de in dustrie aanbiedt. Verschillende fabrikanten hebben veldgeschut geconstrueerd, dat niet zwaarder dan 950 KG. is. De gegevens hieromtrent, meestal door de fabrikanten of hunne agenten zelf geleverd, zijn in de vakbladen te vinden; zij zijn echter niet vol doende betrouwbaar om het doen van eene keuze zonder nadere proefnemingen te wettigen. Gelijk bij elke industrie speelt ook bij de geschutfabricage de reclame een groote rolde afnemers dienen hiermee rekening te houden. De Amerikanen, deze koningen der reclame, zeggen dat reclame slechts dan succes heeft, als de waar ook goed is. Ge- schutfabrikanten schijnen dit weieens verkeerd in te zien; zij doen dikwijls door zeer hoog geplaatste militairen artikelen in de tijdschriften plaatsen, waarin niet altijd de zuivere waarheid wordt gezegd, waarin soms zelfs schandelijk wordt overdreven. Het lezend publiek kan in dezen het ware niet van het overdrevene ziften en wordt op een dwaalspoor geleid. Zoo ziet men de meeste projecten voor nieuw geschut, gemaakt door onafhankelijke schrij vers, berusten op een veel te groot aangenomen weerstandsver mogen van staal en andere stoffen. Men leest in de tijdschriften geestdriftige beschrijvingen van nieuwe methodes voor staalfabri- cage, van nieuwe, sterkere legeeringen enz., maar komt men bij den constructeur, dan blijkt het voor drie kwart opsnijderij te zijn. Zoo maakte de Gen. Wille al in 1890 projecten, uitgaande van den meerderen weerstand, dien het trekken der buizen aan het materieel zou geven en eerst een tien jaar later kon zoo'n methode toegepast worden door Ehrhardt en nog is het de vraag of diens materieel wel sterk genoeg is. Zoo herinnert een ieder zich nog, hoe indertijd voor phosphorbrons en nu weer voor manga- lium reclame wordt gemaakt, maar de fabrikanten gebruiken het toch zoo goed als niet.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 248