227 In de laatste jaren is naast Krupp in Duitschland Ehrhardt op getreden; hij tracht Krupp de alleenheerschappij in de Germaan- sche rijken van het vasteland te betwisten. In de hitte van den daardoor ontstanen strijd wordt voor het groote publiek een tipje van den sluier opgelicht, waarachter de fabrikanten hunne ma chinaties verbergen; nu wordt een weinig bekend, hoe sommige gezaghebbende schrijvers eigenlijk slechts verkapte agenten zijn. Zoo leze men slechts den onverkwikkelijken pennestrijd tusschen de heeren Leydhecker en Affolter in het Schweiz. Zeitschr. f. A. en G-. in 1900 en 1901. Maar niet alleen schrijvers, ook redacties schijnen geïnteresseerd te zijn. Zoo vindt men in het Kriegt. Zeitschrift nergens eene beschrijving van het Ehrhardt materieel; toch lijkt dit eenige Duitsche vakblad daartoe aan gewezen. Zoo wordt het Schweiz. Zeitschr. f. A. u G. in Yon Löbell's Jahresberichte 1900 als „niet onpartijdig" gebrandmerkt. Voor het Ehrhardt-materieel is in Zwitserland ook in gewone couranten als de Züricher Post eene verbazende reclame gemaakt de voorzitter van de commissie van rapporteurs in de Standerat sprak zelfs van „die Konstruktion des Herrn Ehrhardt, der sich durch eine laute und wir dürfen auch ruhig sagen durch eine skrupellose Reklame besonders bemerklich gemacht hat." 1) Krupp antwoordt nu door eene tegenreclame; het resultaat is stukjes, zooals er één in de Illustrierte Zeitung van 16 Oct. 1902 stond, weezoet van stomme bewondering. Alleen de tijdschriften met officieelen ruggesteun, de Revue d'Art. en de Mittheilungen blijven onafhankelijk en geven on- partijdig beschrijvingen van de producten van alle constructeurs hoewel zij zich natuurlijk het meest tot de industrie van het eigen land getrokken voelen. Na het bovenstaande zal het duidelijk zijn, dat we huiverig worden een bepaald systeem aan te bevelen, ook waar de proef nemingen in verschillende landen, waar dezelfde fabrikaten mee dongen, zoo verschillend zijn afgeloopen. Noorwegen besliste voor Ehrhardt-materieel, in Zwitserland droeg Krupp de zege weg, Spanje bestelde zoowel bij Krupp als bij Schneider-Canet. Alleen het zou ons zeer spijten, als de Indische artillerie Krupp 1) Schweiz Z A. G. 8. 1901 S 320.

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 249