4 openbaren, en dat voor de harmonische ontwikkeling van dit leven eenzijdigheid moet worden buitengesloten. Zoodra men- deze noodzakelijkheid uit het oog verliest, ontstaat er gemis aan evenwicht, en de opleiding, hoe ernstig overigens ook opgevat, moet, het kan niet anders, jammerlijk mislukken. Kennis is macht, zegt het spreekwoord, maar men bedenke, dat in macht dikwijls verraad schuilt. De wil moet haar weten te beheerschen en leiden, zal zij practisch nuttig zijn. Dan wordt oordeel gevormd, en dit staat hooger dan bloote geleerd heid, omdat het de gave tot scheppen schenkt, maar ook tevens doet inzien, dat, trots alle menschelijke kennis, voor ons het wezen der natuur, ja zelfs het eigen bestaan, nog een boek blijft door zeven zegelen gesloten, en daarom tot bescheidenheid dwingt. Het komt ons zeer noodig voor hierop bij de behandeling van het thans gekozen onderwerp speciaal te wijzen, wijl naar onze meening de gansche officiersopleiding het hare er toe bijdraagt, om menschen te kweeken, die aan zelfoverschatting lijden. Niet alleen de zooeven bedoelde eenzijdige ontwikkeling geeft daartoe aanleiding. In het leger heerschen nog maar al te veel begrip pen, aan middeleeuwsche riddertijden ontleend, die oorzaak zijn,, dat de offlcierswereld meent in aanzien een sport hooger te staan dan hare maatschappelijke omgeving, en niet zelden wordt bij de opleiding het beoefenen der z.g. militaire moraal juist hierin voornamelijk gezocht, dat die begrippen door den aspirant moe ten worden gekweekt en gekoesterd. Geen wonder is het dan ook, dat de jonge lieden, nog geheel vreemd aan het werkelijke leven en zonder ondervinding, in den waan komen, dat de offi ciersuniform een bijzonder cachet van voortreffelijkheid mede brengt, waardoor op het karakter een verkeerden stempel ge drukt wordt, bij enkelen zóó diep, dat geen latere leiding, zelfs de beste, in staat blijkt deze uit te wisschen of te laten verdwijnen. Moesten we ons oordeel formuleeren in een voor 't algemeen geldende uitspraak, we zouden zeggende 2e luitenant laat zich niet gemakkelijk leiden; een te hooge dunk van eigen kennis en positie staat hem dikwijls in den weg. Hiermede willen wij niet beweren, dat elke poging om tot practische bruikbaarheid te vormen vruchteloos zal zijn. De

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 24