228 - moest verlaten, want Krupp heeft ons in het nu verouderd» materieel zulk soliede werk geleverd. Bij eene andere firma is men lang niet zeker, dat het materieel zoo duurzaam zal zijnmen denke slechts aan de onaangename ervaring, door Engeland met Ehrhardt materieel opgedaan. Daar waren van de drie bat terijen na zes maanden gebruik 9 stukken wegens belangrijke defecten aan de affuit onbruikbaar, hoewel er nog niet mee ge schoten was. De minister van oorlog Brodrick verklaarde volgens de „Engineer", dat de assen zoo slecht waren, dat de firma ze op eigen kosten zou vervangen. Nu is het natuurlijk onmogelijk, dat voor onze luttele vier bat terijen dure proeven genomen worden, maar men detacheere één Indisch artillerist bij de Nederlandsche commissie, die thans fa brikaten van Krupp, Ehrhardt en Schneider vergelijkend beproeft. Men neme dezelfde vuurmond, affuit en munitie als het Holland- sche leger krijgt en men late daarbij de noodige voorwagens en caissons voor Indisch gebruik maken. En zoo'n batterij beproeve men in Indië Tactische en technische nouveauté's. AVij zullen nu achtereenvolgens de inrichting der verschillende onderdeelen bespreken De vuurmond heeft bij bijna alle fabrikanten tegenwoordig een kaliber van 7,5 cM.; de betrekkelijke lengte is groot om de V0 van 500 M. te kunnen geven aan het 6,5 tot 7 KG. zware projectiel. Aangezien de brisant G. zoo volmaakt zijn, dat men een ontij dig springen in de ziel niet meer behoeft te vreezen, kan de vuurmond van gewoon staal gemaakt zijn; hij behoeft dan niet meer dan 350 KG. te wegen. Als sluiting zullen zooveel het ver nuftige Leitwellverschluss van Krupp als de excentrische schroef- sluiting van Nordenfeldt voldoen. De affuit wenschen wij ingericht voor kanonterugloop. Over dit soort affuiten is in den laatsten tijd zooveel geschreven, dat eene nadere beschrijving achterwege kan blijven. De tegenstan ders zijn gaandeweg meerendeels bekeerd, wat in Holland aan kapitein Collette te danken is. Alle fabrieken gebruiken eene- hydraulische rem om den terugloop op te vangen ten einde het

Indisch Militair Tijdschrift | 1903 | | pagina 250